Aktualności

laweta piaseczno 3

Przewóz osób

2021-03-17

Firmy świadczące usługi taksówkarskie oraz przewóz osób ostatnimi czasy dużo walczyły o równe prawa wszystkich przewoźników. Brak takich regulacji prowadził do nierównej konkurencji na rynku usług taksówkarskich. Korporacje taksówkowe od zawsze stosowały się do obowiązujących przepisów, posiadać licencje, inne firmy działające na rynku jak np. Uber czy Bolt, już nie, przez co mogły konkurować cenowo. Rok 2020 przyniósł wiele zmian w tym temacie, głownie ze względu wprowadzenia tzw. Ustawy Lex Uber.

Od 1 października przewóz osób tylko z licencją taksówkarską

Z początku obowiązek posiadania licencji miał obejmować wszystkich przedsiębiorców przewozu osób od 1 kwietnia 2020 r. Pandemia COVID-19 zmieniła te plany i obowiązek posiadania licencji został przesunięty na 1 października 2020 r., co zostało odnotowane w ustawie tarcza antykryzysowa.

Wszyscy kierowcy którzy nie zdecydowali się złożyć wniosku o wydanie licencji, nie będą już mieli prawa od 1 października 2020 r. do przewozu osób w ramach usług taksówkarskich.

Ustawa Lex Uber a przewóz osób

Wraz z 1 października 2020 r. wszystkie firmy trudniące się pośrednictwem przy przewozie osób będą obowiązywały takie same przepisy. Będzie miało to miało duży wpływ na zrównanie szans w zdobywaniu klientów poprzez zastosowanie podobnych cen za usługi. Przed nowelizacją, kierowcy, którzy nie mieli licencji nie ponosili różnych dodatkowych kosztów typu: wyższe koszty ubezpieczenia OC czy dodatkowe nakłady na dostosowanie posiadanego samochodu do przewozu osób na zasadach wynikających z przepisów.

Dodatkowo wprowadzone zostały również potężne kary pieniężne, które mogą być nakładane na przewoźnika, który pośredniczy przy przewozie osób. Wielkość kary pieniężnej wynosi od 5.000 do 40.000 zł, natomiast suma kar w trakcie jednej kontroli nie może przekroczyć 100.000 zł.

Karane jest m.in. przekazywanie zleceń kierowcom realizującym usługę, którzy nie mają wymaganych licencji na przewóz osób. Pośrednik ma także obowiązek weryfikacji każdego kierowcy, któremu przekazuje zlecenia i przekazanie takich informacji właściwym organom (Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego lub Krajowej Administracji Skarbowej). Za niedopełnienie tego obowiązku grożą mu także kary finansowe.

Odpowednie oznakowanie auta do przewozu osób

Według zaleceń Lex Uber również pojazd pełniący funkcję taksówki powinien być do tego odpowiednio przygotowany. Samochód musi być oznaczony, głównie przez zamieszczenie lampy taxi na dachu. Oprócz tego w aucie powinien zostać zamontowany taksometr oraz kasa fiskalna. Do tego czasu płatność odbywała się za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Taka forma nadal jest możliwa, ale narzędzie to musiałoby być połączone z wirtualną kasą fiskalną. To rozwiązanie jeszcze w Polsce nie działa. Nad stworzeniem wirtualnej kasy fiskalnej prace są już prowadzone np. przez Bolta. Niewykluczone, w takim razie że za jakiś czas takie rozwiązanie zostanie poparte przez Główny Urząd Miar, który analizuje złożone projekty. Z kolei użytkownicy Free Now i iTaxi powinni spodziewać się w autach przewoźników kaso-taksometrów.

Zmiany dla klientów korzystających z przewozu osób

Zmiany wprowadzone ustawą Lex Uber odczują nie tylko kierowcy, ale również klienci Ubera, Bolta, czy Free Now. Z racji tego ze zostaną obarczeni wyższymi kosztami związanymi z dostosowywaniem się do przepisów i eksploatacją samochodu, z pewnością podniesione zostaną stawki za przewóz. Wzrost tych cen mogłyby zrekompensować zwiększone wydatki przewoźników. Musimy więc spodziewać się odnowionego cennika. Bardzo możliwe, że część kierowców, którzy jeszcze niedawno chętnie trudnili się w transporcie osób, wraz z początkiem października zrezygnują z takiej pracy, inwestowanie w oznakowanie pojazdu i wyrabianie licencji po prostu nie będzie opłacalne. Zmniejszenie liczby kierowców jeżdżących dla Ubera czy innych prywatnych firm tego typu będzie liczyło się z o wiele dłuższym czasem oczekiwania na wolną taksówkę.

Więcej ciekawych artykułów między innymi o pomocy drogowej Piaseczno oraz usługach lawety Ursynów znajdziesz TUTAJ 😉

« Powrót do aktualności