Aktualności

korek

Transport auta z zagranicy

2021-12-20

Wiele osób w Polsce decyduje się na sprowadzenie auta z zagranicy – w 2019 roku był to prawie milion pojazdów. W 2020, ze względu na pandemię ta liczba nieco spadła, choć nadal dużo osób decydowało się na takie rozwiązanie. Transport auta z zagranicy nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Jak zrobić to tanio, szybko i bezpiecznie?

Transport „na kołach” czy autolaweta?

Samochód z zagranicy można sprowadzić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wykupienie ubezpieczenia oraz tablic wywozowych i samodzielny przyjazd do kraju zakupionym autem. Istnieje jednak alternatywa. Transport można zlecić firmie zewnętrznej. Z tego rozwiązania korzystają przede wszystkim handlarze, którzy sprowadzają na raz hurtowe ilości pojazdów. Ma to z pewnością swoje zalety, jednak ważne, aby zadanie zostało zlecone profesjonalnemu przewoźnikowi, który szybko, ale i bezpiecznie dostarczy pojazdy do kraju. Decydując się na autolawetę nie musisz kupować tablic wywozowych i tymczasowego OC – wszelkie formalności możesz załatwić już w kraju.

Transport auta z zagranicy, a pandemia

Wyjazd za granicę po samochód w trakcie pandemii skutkuje koniecznością poddania się kwarantannie po powrocie do Polski, jednak tylko w przypadku samodzielnej podróży. Specjalistyczne firmy transportowe są zwolnione z tego obowiązku.

Na co zwrócić uwagę?

Kupując auto za granicą warto zachować szczególną ostrożność. Sprzedawca powinien przedstawić kupującemu dokumenty obrazujące stan pojazdu. Dobrze też, aby dotyczące tej kwestii deklaracje znalazły się w umowie sprzedaży. Dla pewności warto samodzielnie dokonać przeglądu samochodu. Przed zakupem zaleca się sprawdzenie czy środek transportu nie jest kradziony. Można to zrobić przy pomocy numeru VIN, czyli kodu nadawanego przez producenta. Należy sprawdzić czy numer znajdujący się na tabliczce samochodowej jest zgodny z tym, co zostało umieszczone w dokumentach prezentowanych przez sprzedawcę, a następnie sprawdzić go na portalu ewidencji pojazdów.

Kupując samochód w salonie otrzymuje się fakturę lub rachunek. Nabywając go od osoby prywatnej podpisuje się umowę. Oprócz tego sprzedawca powinien dołączyć kartę pojazdu, dowód rejestracyjny oraz zaświadczenie o wyrejestrowaniu samochodu.

Bardzo ważne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów przewozowych, aby nie spotkać się z żadnymi nieprzyjemnościami na granicy. Przewożąc auto z jednego z krajów Unii Europejskiej wystarczy posiadać list przewozowy CMR i dokument potwierdzający, że przewoźnik ma prawo odebrać pojazd. W przypadku eksportu spoza UE istotne są dokumenty celne – bez nich pojazd nie przekroczy granicy.

« Powrót do aktualności