Aktualności

laweta warszawa 23

Jazda podczas burzy

2020-11-02

Wzmożone burze, silne i gwałtowne opady deszczu, intensywne nawałnice to częste zjawiska na drodze głównie w okresie letnim. Są to wyjątkowo niebezpieczne warunki dla kierowców.

Warto wiedzieć, że w momencie jazdy podczas burzy, w wyniku której piorun uderzy w pojazd, to zagrożenie dla osób będących w środku jest niewielkie. Karoseria działa jak klatka Faradaya – Chroniąc przed polem elektrostatycznym sprawia że wyładowanie atmosferyczne wręcz „spłynie” po metalowej karoserii. Kabina samochodu zdaje się zatem najbezpieczniejszym miejscem, choć działanie piorunów może mieć wpływ na elementy elektroniczne w aucie.

Jak się zachować w czasie burzy?

Jeśli docierają do nas komunikaty ostrzegawcze, zwłaszcza z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB), nie powinniśmy ich bagatelizować. Jeśli w tym czasie planowaliśmy podróż, najlepszym wyjściem byłoby przełożenie jej w czasie chociaż o kilka godzin.

Jeśli nie możemy czekać, należy tak zaplanować podróż, żeby w momencie wystąpienia burzy odpowiednio wcześniej znaleźć miejsce na postój i schronienie. Kierując autem, jeśli widzimy nadciągającą nawałnicę, powinniśmy jak najszybciej zjechać z drogi i poszukać miejsca z dala od drzew oraz wysokich, stalowych konstrukcji. Na trasie idealnym schronieniem będzie np. stacja paliw.

Pamiętajmy że zatrzymywanie się na poboczu ruchliwej drogi i włączanie świateł awaryjnych nie jest dobrym rozwiązaniem, chyba że nasze auto uległo awarii i czekamy na pomoc drogowa.

O czym należy pamiętać podczas burzy?

Jeśli jesteśmy zmuszeni kontynuować jazdę w trakcie burzy, to naturalnym obowiązkiem staje się zachowanie szczególnej ostrożności. Musimy wtedy zwolnić oraz zwiększyć dystans przed jadącym autem. Deszcz oraz mokra nawierzchnia wydłuża drogę hamowania, powoduje parowanie szyb i znacznie ogranicza widoczność. Należy również uważać na rozpraszające podczas jazdy błyskawice i nagłe rozbłyski, które mogą oślepiać kierującego.

Zawsze należy pamiętać aby prędkość była dostosowana do warunków panujących na drodze.

W przypadku kolizji, pamiętaj aby mieć zapisany numer 504222888, po zgłoszeniu laweta od razu jest w drodze.

Poślizg w trakcie burzy

Wjeżdżanie, w głębokie kałuże niesie ze sobą poważne ryzyko awarii auta – jego zawieszenia, elektroniki czy silnika. Duże opady deszczu sprawiają, że na drogach możemy spodziewać się kałuż i mokrej nawierzchni. Nieuważna jazda może sprawić, że doświadczymy zjawiska akwaplanacji. To zjawisko występuje najczęściej wtedy, gdy samochód wjeżdża w głęboką kałużę lub wypełnioną wodą koleinę. Akwaplanacji towarzyszy nagłe wrażenie „luzu” na kierownicy oraz „uciekanie” tyłu samochodu na boki. Im większa prędkość i im więcej wody, tym prawdopodobieństwo poślizgu jest większe.

W momencie poślizgu wodnego, należy pamiętać, aby przede wszystkim nie naciskać gwałtownie na hamulec i nie kręcić kierownicą. Ważne jest, aby zdjąć nogę z gazu, zwolnić i poczekać, aż auto stanie się ponownie sterowne. Aby mieć miejsce na awaryjne manewrowanie w przypadku utraty przyczepności, należy zachować większą niż zwykle odległość od innych użytkowników. Należy pamiętać, że droga hamowania na mokrej nawierzchni wydłuża się aż czterokrotnie.

Niebezpiecznie gałęzie podczas burzy

Po burzy i nawałnicy na drogach często leżą gałęzie, a nawet całe drzewa złamane pod wpływem wiatru czy pioruna. Leżące na drodze gałęzie czy drzewa najlepiej ominąć, oczywiście pod warunkiem, że nie narażamy w ten sposób ani siebie, ani innych kierowców. Wykonywanie gwałtownych manewrów na mokrej nawierzchni może być tragiczne w skutkach. Niektóre z drzew potrafią też niebezpiecznie uginać się, wtedy lepiej nie ryzykować, że drzewo na nas spadnie i zmienić trasę.

« Powrót do aktualności