Aktualności

myjnia

Dbaj o swoje auto- korzystaj z myjni

2021-07-21

Myjnia ręczna jest kluczem do bezpieczeństwa lakieru każdego auta. Codzienne dbanie o własny pojazd nie jest rzeczą trudną – wystarczy odrobina dobrych chęci. Podstawowa pielęgnacja samochodu pozwala uniknąć wiele nieprzewidzianych wypadków czy sytuacji, również tych, w których pomoc drogowa okazuje się niezbędna. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Kilka słów o myciu samochodu

W okresie przejściowym auto brudzi się szczególnie często. Niespodziewane opady śniegu, częste deszcze, osadzające kurz na szybach wiatry – początki wiosny bez wątpienia nie rozpieszczają kierowców. Niemal każdy właściciel auta staje przed dylematem, jak wyczyścić swój samochód. Możliwości jest wiele: myjnia automatyczna, bezdotykowa, a także ręczna. Które z tych rozwiązań będzie najlepsze – zwłaszcza, jeśli chodzi o bezpieczeństwo lakieru?

  • Chociaż myjnia automatyczna jeszcze kilka lat temu cieszyła się dużą popularnością, obecnie zeszła na drugi plan. Jej zanieczyszczone szczotki mogą nieodwracalnie zarysować lakier auta. W grę wchodzą również niedoróbki w postaci brudu zlokalizowanego we wcale nie tak głębokich zakamarkach pojazdu. W myjni automatycznej może dojść do wielu wypadków – w skrajnych przypadkach nawet do uszkodzenia lusterka, anteny czy tablicy rejestracyjnej.
  • Myjnia bezdotykowa jest znacznie prostsza i szybsza w obsłudze, aniżeli automatyczna. Nie da się jednak ukryć, że w przypadku zastygniętego brudu auto wymaga doczyszczenia szmatką. Natrysk części, które w niedawnym czasie były lakierowane np. po stłuczce może skutkować ich odbarwieniem. Finalnie warto wspomnieć, że zarówno w myjni automatycznej jak i bezdotykowej nierzadko stosuje się szczególnie niebezpieczne dla karoserii środki chemiczne.
  • Najlepszym rozwiązaniem wydaje się myjnia ręczna. Chociaż najdroższa z wymienionych opcji, na pewno jest najbezpieczniejsza dla karoserii auta. Ściereczka czy rękawica z mikrofibry zestawiona ze specjalnym szamponem przeznaczonym do mycia lakierów samochodowych sprzyja szybkiemu i dokładnemu oczyszczaniu pojazdu. Ważne, aby dokładnie spłukać pozostałości detergentów – osadzona na lakierze, felgach czy tarczach hamulcowych chemia może prowadzić do zniszczenia tych elementów.

Lepiej zapobiegać, czyli… o zabezpieczeniu lakieru

Powłoka lakiernicza to istotny element samochodu. Stąd też kluczowa w jej przypadku jest pielęgnacja. Na kondycję lakieru wpływ ma wiele czynników – począwszy od wspomnianego już mycia, poprzez promieniowanie UV i temperaturę powietrza, a skończywszy na soli drogowej i ptasich odchodach. Najbardziej powszechnym sposobem zabezpieczania lakieru samochodowego jest woskowanie – czynność, która powinna być poprzedzona wspomnianą już wizytą na myjni.

« Powrót do aktualności