Aktualności

pomoc drogowa ursynów 18

Wypożyczenie auta

2021-01-12

Nieważne, czy wybieramy się na wakacje, czy w celach służbowych, wypożyczenie samochodu to doskonały sposób na zachowanie mobilności i niezależności. Takie usługi z reguły nie należą do najtańszych, chociaż ostatnimi czasy ceny stają się coraz bardziej konkurencyjne. W ofercie wypożyczalni możemy znaleźć szeroki wybór pojazdów, modele osobowe, dostawcze, z manualną lub automatyczną skrzynią biegów. W dzisiejszych czasach bez problemu wypożyczymy campera, lawetę czy supercara typu ferrari, lamborghini. Branża „car rental” w obecnych czasach nie ma szans na działanie bez Internetu, dzięki czemu posiadamy bardzo szeroki wachlarz ofert dostępny od ręki.

Na co zwrócić uwagę podczas wynajmu auta?

Decydując się na wypożyczenie samochodu będziemy zmuszeni do popisania umowy najmu. Jak w przypadku każdej umowy, powinniśmy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi warunkami, aby później nie być zaskoczonym dodatkowymi kosztami. Wyjątkową uwagę należy zwrócić na kwestie związane z:

 • ubezpieczeniem pojazdu;
 • zasadami odbioru i zwrotu pojazdu;
 • polityką paliwową;
 • limitem kilometrów.

W momencie podpisania umowy, godzimy się na wszystkie warunki firmy udostępniającej auto i złamanie zawartych w niej zasad może okazać się bardzo drogie. Dlatego więc, tak ważne jest uważne zapoznanie się z wytycznymi wypożyczalni.

Kto może wynająć auto?

Kierowca zainteresowany wynajmem pojazdu z wypożyczalni powinien posiadać prawo jazdy oraz odpowiedni staż za kierownicą. Często wymagane jest też okazanie drugiego dokumentu potwierdzającego tożsamość, np. dowodu osobistego lub paszportu. Wiele wypożyczalni wymaga żeby kierowca miał ukończone 21 lat oraz posiadał co najmniej 2-letnie doświadczenie w jeździe samochodem. Statystyki wyraźnie wskazują, że im kierowca jest młodszy i posiada mniejsze doświadczenie za kierownicą tym większe ryzyko spowodowania wypadku.

Wynajem auta za granicą

Warto zaznaczyć że w przypadku wynajmu auta za granicą kierowca poza posiadaniem paszportu/dowodu osobistego i prawa jazdy musi również posiadać kartę kredytową. Poszukując samochodu za granicą warto skorzystać z internetowych porównywarek cen samochodów, które zbierają dane z wielu firm i przedstawiają najkorzystniejsze opcje. Największe wypożyczalnie w Europie to Hertz, Europcar, Avis oraz Sixt. Ponieważ są to duże firmy z dobrą renomą można im ufać. Pamiętajcie aby sprawdzić czy i jak różni się prawo drogowe w porównaniu do Polskiego. Jakie są limity prędkości, co musimy posiadać w pojeździe, jakie są winiety i opłaty za drogę, jaki jest numer po pomoc drogową.

Od czego zależy koszt wynajmu auta?

 • od klasy pojazdu
 • czasu rezerwacji
 • okresu wynajmu
 • dodatkowego wyposażenia
 • wieku kierowcy
 • kaucji
 • ubezpieczenia
 • odstąpienia od umowy lub skrócenia najmu

Każda wypożyczalnia samochodów posiada własny, indywidualny cennik. Wynajem samochodu zarezerwuj najwcześniej jak to możliwe. To na pewno nie jest nic nowego dla wytrawnych podróżników, natomiast warto o tym wspomnieć. Ceny są raczej stałe i nie ma sensu czekać do ostatniego momentu czy na specjalne promocje i rabaty. Bardzo często okazuje się że najlepszą cenę otrzymamy w przypadku dużo wcześniejszej rezerwacji terminu.

Wypadek wynajętym autem?

Jeśli przytrafi się nam wypadek bądź stłuczka, koniecznie wezwijmy policję by sporządziła raport. Poinformujmy również wypożyczalnię – wymaga tego ubezpieczalnia. W przypadku mandatu lub korzystania z płatnych dróg bez wykupionego przejazdu – opłaćmy wszystkie należności przed zdaniem pojazdu. W przeciwnym razie zrobi to za nas wypożyczalnia, a pieniądze potrąci z naszej karty kredytowej doliczając sporą opłatę manipulacyjną.

« Powrót do aktualności