Aktualności

pomoc drogowa warszawa ursynów 60

Wypadki- jakie są ich najczęstsze przyczyny?

2020-08-31

Liczba wypadków w naszym kraju od lat nie spada poniżej 30 000 rocznie. Polskie drogi wciąż nie należą do najbezpieczniejszych a pomoc drogowa ma dużo pracy. Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce państw Unii Europejskiej z największą liczbą wypadków. Zajmuje również wysokie miejsce na liście UE pod względem liczby zgonów spowodowanych przez wypadki drogowe. Dzieje się tak mimo dużej ilości kampanii społecznych promujących bezpieczną jazdę.

Według statystyk, pomoc drogowa najwięcej wyjazdów ma w okresie wakacyjnym i świątecznym kiedy natężenie ruchu jest największe.

Najczęstsze przyczyny wypadków

Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze

Nie należy przeceniać swoich umiejętności, i obserwować drogę z zachowaniem bezpiecznej prędkości, szczególnie podczas jazdy po śliskiej nawierzchni, drodze szutrowej, przy zwężkach, robotach drogowych. Nawet jadąc pustą leśną drogą warto pamiętać, że w każdej chwili na drodze może pojawić się zwierzę i spowodować wypadki.

Nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu

Nie warto się spieszyć. Włączając się do ruchu należy ustąpić pierwszeństwa, nie licząc że kierowca zdąży wyjechać przed jadącym autem. Trzeba zachowaj szczególną ostrożność i pamiętać -pojazdy z z prawej mają pierwszeństwo.

Nieprawidłowe wyprzedzanie

Tego nigdy nie należy robić –wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, na podwójnej ciągłej lub tzw. „wyprzedzanie na trzeciego”. Są sytuacje, kiedy może zabraknąć mocy do przyspieszenia, wtedy zderzenie czołowe i wypadki są bardzo często.

Niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami

Zawsze należy trzymać dystans! Przecież dla dobrego kierowcy nie ma nic łatwiejszego jak uważnie patrzeć na drogę, zamiast rozmawiać przez telefon czy pisać SMS. Skupienie to wyższa szkoła jazdy, a droga hamowania jest krótka.

Prowadzenie pod wpływem alkoholu

SecureTrans w pełni popiera kampanie „nigdy nie jeżdżę po alkoholu”

Przyczyn jest naprawdę wiele, wypadków nie brakuje i każdy jest inny. Warto jeszcze wspomnieć o sytuacjach podczas których należy być ostrożnym. Zaliczamy tutaj zachowania wobec pieszego, wjazd przy pomarańczowym świetle czy też korzystanie z telefonu podczas jazdy. SecureTrans przypomina że bardzo duży wpływ na wypadki ma pogoda i należy zachować ostrożność szczególnie podczas zimy, mgły czy deszczu.

« Powrót do aktualności