Aktualności

Wiosenny off-road

2022-04-27


Nie ma nic bardziej emocjonującego, od taplania terenówki w błocie – i to dosłownie. Off-road (z ang. poza drogą) to szalona jazda po bezdrożach tam gdzie nawet pomoc drogowa będzie miała problem z dotarciem. Mamy tutaj na myśli przemierzanie dzikich, pełnych przeszkód dróg, z którymi zwykła osobówka nie miałaby żadnych szans. Bezdroża o ekstremalnie wymagającej rzeźbie terenu, strome podjazdy i zjazdy, wyżłobione koleiny, głęboka woda i dużo, duuuużo błota – to nie jest zabawa dla amatorów!


Nie tak proste, jak się wydaje – jak prawidłowo topić terenówkę w błocie?

Po pierwsze, a zarazem najważniejsze – nigdy nie top osobówki w błocie. Szanse na to, że wypłynie są zerowe. Po drugie: zadbaj o odpowiednie wyposażenie pojazdu. W Twoim samochodzie powinno znaleźć się całkiem sporo akcesoriów. Utrata każdego z nich przybliża Cię do niechybnej śmierci w samotności. Zapomnij dętki, a następne 10 lat spędzisz na pustkowiu, wiodąc koczowniczy tryb życia. Po trzecie: ułóż plan, jest bardzo ważny. Bez niego – patrz pkt 2.

Uwaga! Jeżdżenie po bagnach wciąga!

I to dosłownie. Off-road terenówką 4×4 po nieutwardzonych drogach to nie tylko sport ekstremalny, ale również sposób na obcowanie z naturą. Przemierzanie odpowiednio zmodyfikowanym pojazdem dróg niedostępnych dla osobówki, otworzy przed Tobą szereg kierunków. A także tworzenie aut terenowych własnoręcznie, które często transportowane są na lawetach na pokazy albo zawody off-road takie auta nazywamy- zmotami. Przykładem off-roadu są cross-country, czyli rajdy szybkościowe (np. słynny Dakar) oraz rock crawling – jazda po skałach.
Jeżeli zastanawiasz się, jak przygotować się do off-roadu wiedz, że podstawą jest samochód terenowy. Nie pierwsza lepsza terenówka kupiona na aukcji, ale odpowiednio zmodyfikowany pojazd, o mocnym podwoziu i napędzie na cztery koła. Nierzadko takie modyfikacje trzykrotnie przewyższają wartość wozu. Reduktor, opony, zderzak – nie zapominaj o niczym.
W Twoim bagażniku powinien znaleźć się cały warsztat. W końcu na pustyni czy w dżungli trudno o mechanika. Apteczka, kamizelka odblaskowa, gaśnica i trójkąt ostrzegawczy to wierzchołek góry lodowej. Dętki, łatki, łożyska, uszczelki, paski klinowe, lina stalowa, żarówki, akumulator, olej silnikowy, płyn hamulcowy, filtry paliwa, zapasowe koła, trapy, narzędzia… Lista rzeczy, które musisz zgromadzić jest naprawdę długa.

Nie kupuj!- wypożycz

Wiesz, że nie musisz kupować drogiego auta, aby delektować się przyjemnościami z off-roadowej jazdy? Istnieje wiele firm, które świadczą tego typu usługi. Wypożyczasz nie tylko pojazd, ale również kierowcę. Opcja ta jest o tyle dobra, że odchodzą Ci koszty związane z modyfikacją czy wyposażeniem samochodu.

« Powrót do aktualności