Aktualności

laweta piaseczno 4

Transport chłodniczy

2021-02-28

Są takie towary i produkty, które należy przechowywać i przewozić w odpowiednich warunkach. Transport chłodniczy w kontrolowanej temperaturze (chłodnie, izotermy) jest niezwykle odpowiedzialnym zadaniem. Najważniejsze jest utrzymywanie temperatury powietrza na odpowiednim poziomie. Aby sprostać wymaganiom, jakie stawiają koncerny farmaceutyczne, branża spożywcza, chemiczna, kosmetyczna jak również branża medyczna i weterynaryjna należy posiadać odpowiednie opakowania oraz specjalistyczny sprzęt.

Transport towarów w temperaturze kontrolowanej

Transport chłodniczy podobnie jak przewóz osób to świetnie rozwijający się segment transportu. Wykorzystywany jest przez firmy różnych branż, między innymi: farmaceutycznej, spożywczej, rolniczej, chemicznej, czy kosmetycznej. Transport w kontrolowanej temperaturze pozwala utrzymać odpowiednią świeżość produktów, a co za tym idzie pożądane parametry konsumpcyjne. Za pomocą transportowi chłodniczemu możliwe jest również przewożenie niebezpiecznych i delikatnych produktów bez ryzyka ich zniszczenia.

Odpowiednia logistyka transportu

W transporcie w temperaturze kontrolowanej bardzo duże znaczenie ma logistyka. Musi być tak dopracowana w taki sposób, żeby mogła zapewniać efektywny transport jak najkrótszymi trasami, bez konieczności zbyt częstych postojów i zatrzymań. Mimo że w pojazdach wykorzystywanych do transportu tego typu produktów znajdują się odpowiednie systemy uniemożliwiające wzrost temperatury powyżej określonej normy. Szybkie dotarcie do miejsca docelowego pozwala na jeszcze większą szansę zachowania dłuższej przydatności transportowanego towaru.

Wyspecjalizowana flota transportu chłodniczego

Do poprawnego zrealizowania przewozu w temperaturze kontrolowanej potrzebne jest odpowiednie wyposażenie środka transportu oraz jednostki ładunkowej. Najważniejsze urządzenia dodatkowe, które pozwalają na wytworzenie ściśle określonych warunków termicznych takich jak ogrzewanie, chłodzenie lub głębokie mrożenie wiezionych produktów. Niezbędne jest wyposażenie pojazdu w agregat naczepowy. Agregaty prądotwórcze stosowane w transporcie drogowym kontenerów morskich zostały zaprojektowane tak, by cały czas bezobsługowo zasilały agregat chłodniczy kontenera. Agregaty mogą być mocowane na stałe w naczepie kontenerowej lub też wypożyczane na większości depotów kontenerowych w kraju. Specjalistycznie pojazdy umożliwiają transport towarów w różnych strefach temperaturowych. Cały proces pozwala zoptymalizować działania logistyczne firm transportowych. Standardowo pojazdy chłodnicze są przystosowywane do transportu w temp. od 25 stopni Celsjusza do –25 stopni Celsjusza.

Normy prawne transportu chłodniczego

Większa część firm zajmujących się transportem chłodniczym posiada bogate pakiety ubezpieczeniowe, które zabezpieczają przewożone towary. Przewóz chłodniczy, podobnie jak przewóz osób reguluje się różnorodnymi normami prawnymi. Podstawę prawną transportu w kontrolowanej temperaturze stanowi Ustawa : (Dz.U. 2001 nr 125 poz. 1371), a także międzynarodowa umowa ATP o przewozie szybko psujących się artykułów żywnościowych i specjalnych środkach transportu. To właśnie zapisy w umowie ATP są wytycznymi warunkami termicznymi, pomiarowymi i kontrolnymi właściwościami izotermicznymi specjalistycznej floty. Równie ważnymi zapisami prawnymi regulującymi przewóz chłodniczy określa się w Ustawie z dnia 11 maja 2001 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia, Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 22 maja 1996 r. w sprawie ogólnych wymagań sanitarnych przy przewozie środków spożywczych, używek i substancji dodatkowych dozwolonych.

« Powrót do aktualności