Aktualności

pomoc drogowa warszawa 25

Sportowe zawieszenie

2020-10-28

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć temat związany z zawieszeniem sportowym. Na rynku istnieje wielu producentów mających w swojej ofercie zestawy sportowych zawieszeń. Zatem czym różnią się od siebie i czym się charakteryzują takie zestawy?

Czym różni się tradycyjne zawieszenie od jego sportowego odpowiednika?

Sportowe zawieszenie będzie z reguły twardziej zestrojone oraz będzie o kilkadziesiąt milimetrów niższe od fabrycznego. Różnica twardości zawieszenia wynika nie tylko z grubości sprężyny ale również z różnicy konstrukcji amortyzatora. Seryjne zawieszenie zapewnia doskonały komfort, z kolei sportowe zapewnia dodatkową stabilność i możliwość szybszego pokonywania zakrętów kosztem mniejszego komfortu podczas jazdy. Podstawowe zestawy sportowych zamienników do aut cywilnych nie mają możliwości indywidualnej korekty wysokości samochodu. A żeby mieć taka możliwość musimy mieć do dyspozycji bardziej rozbudowane zawieszenie gwintowane.

Jaki zestaw zawieszenie sportowego wybrać?

W ofercie wielu firm występują zestawy samych sprężyn obniżających do poszczególnych modeli aut. Czy montaż takich sprężyn to dobre rozwiązanie i czy wydawanie większej ilości pieniędzy na zestaw z amortyzatorem jest celowe? Montując sportowy zamiennik sprężyny do seryjnego amortyzatora powodujemy że obniża nam się samochód a tym samym jego środek ciężkości. Minusem takiego rozwiązania jest fakt że w takiej konfiguracji fabryczny amortyzator nie pracuje w optymalnym dla niego zakresie. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zakup zestawu dedykowanego amortyzatora połączonego ze sprężyna progresywną. W takim wypadku konstrukcja amortyzatora przewiduje prace na niższej wysokości. Często różnią się średnicą tłoczyska.

Regulowane zawieszenie gwintowane

Kolejnym rozwinięciem jest zawieszenie gwintowane. Daje ono możliwość dowolnej konfiguracji wysokości. W skład takiego zestawu wchodzą amortyzatory wraz ze sprężynami i kluczami do ich ustawień. Ich budowa daje możliwość zmiany wysokości sprężyny względem kolumny amortyzatora poprzez obracanie specjalnego pierścienia. Ustawiając takie zawieszenie musimy pamiętać ą żeby nie zaburzyć balansu takiego auta. Dobrze jest zwrócić się do wyspecjalizowanej firmy i skorzystać ze specjalnych wag służących do tego typu operacji. Mamy wtedy pewność, że zmiana wysokości nie wpłynie negatywnie na prowadzenie się auta.

Pamiętajmy, że każda zmiana wysokości auta niesie za sobą konieczność wykonania ponownie pomiaru geometrii całego podwozia. Co zatem wybrać do naszego auta? Zastanówmy się nad zastosowaniem takiego zawieszenia. Jeśli podróżujemy głównie po drogach publicznych najlepszym rozwiązaniem będzie zakup markowego zestawu składającego się z amortyzatorów i dedykowanych sprężyn. Mamy wtedy pewność, że po montażu takiego zestawu mamy optymalne nastawy i nie musimy bać się o zaburzenia balansu auta który jest bardzo istotny .

Sportowe zawieszenie na tor

Jeśli jednak używamy auta do zabaw na torze lepszym wyborem będzie zakup bardziej rozbudowanego zawieszenia z możliwością ustawień. Daje nam wtedy dodatkową możliwość płynnej regulacji wysokości w zależności od warunków panujących na torze. Im bardziej rozbudowane zawieszenie tym więcej możliwości regulacji parametrów pracy. Najbardziej rozwinięte zestawy mają dodatkowo możliwość ustawienia twardości pracy samego amortyzatora , sił odbicia i dobicia. Jednak należy mieć na uwadze, że używanie takiego zawieszenia wymaga dodatkowej wiedzy z zakresu ustawienia parametrów pracy. Mając tak wiele możliwości zmian znalezienie właściwego i optymalnego ustawienia jest bardzo trudne i wymaga specjalisty z dużym doświadczeniem. Profesjonalne zespoły sportowe zatrudniają rzeszę inżynierów tylko od kwestii związanych z zawieszeniem których zadaniem jest znalezienie jak najlepszych ustawień w zależności od preferencji zawodnika oraz warunków po jakich przemieszcza się pojazd. Topowe zestawy przeznaczone do profesjonalnego sportu to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kwota ogromna ale możliwości jakie dają są niemal nie ograniczone.

Renomowane marki zawieszeń a bezpieczeństwo

Decydując się na zmianę zawieszenia powinniśmy się dobrze zastanowić czego oczekujemy od takiego zestawu. Czy poprawienie właściwości jezdnych czy też co dla wielu jest bardzo istotne poprawienie aspektu wizualnego. Pamiętajmy o aspektach i walorach użytkowych. Niskie auto pomimo iż wygląda lepiej będzie mniej funkcjonalne w codziennym użytkowaniu. Problemy z krawężnikami oraz przy pokonywaniu spowalniaczy to zmora niskich samochodów. Bez względu jaki rodzaj zawieszenia wybierzemy kupujmy wyłącznie sprawdzone i markowe produkty wystrzegając się coraz częściej oferowanych tanich chińskich zestawów. Pamiętajmy, że ma to bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Dzięki temu pozbędziemy się również niepotrzebnej awarii na drodze i dodatkowych kosztów związanych z wezwanie lawety.

« Powrót do aktualności