Aktualności

pomoc drogowa warszawa 27

Przewożenie dzieci w samochodzie

2020-10-21

Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że dzieci są znacznie delikatniejsze niż osoby dorosłe i powinny być chronione w sposób szczególny, także w trakcie przewozu pojazdami mechanicznymi. Bezpieczne przewożenie dzieci w samochodzie to temat, z którym wszyscy dorośli, a zwłaszcza rodzice lub opiekunowie, powinni być bardzo dobrze obeznani. Tymczasem okazuje się, że nie zawsze wiedzą, jak przewozić dziecko w aucie zgodnie z prawem.

Przepisy regulujące przewożenie dzieci w samochodzie

Po zmianie ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, zniesiono granicę dotyczącą wieku dziecka (12 lat), zwalniającą jego rodziców lub opiekunów z obowiązku przewożenia go w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym. W świetle obowiązujących przepisów, dzieci o wzroście poniżej 150 cm muszą korzystać z fotelika, nawet do momentu osiągnięcia pełnoletności. Dzieci o wzroście co najmniej 135 cm, które nie zmieszczą się w dostępnych fotelikach, mogą podróżować na tylnym siedzeniu przypięte jedynie pasami. W przypadku, gdy na kanapie samochodu zmieszczą się tylko dwa foteliki, przepisy dopuszczają przewożenie trzeciego dziecka w wieku minimum trzech lat. Należy je zapiąć pasami bezpieczeństwa. Z obowiązku używania fotelika zwalniają odpowiednie zaświadczenia od lekarza specjalisty. W takim przypadku należy zapiąć dziecku pasy, by ograniczyć ryzyko uszkodzenia ciała podczas wypadku.

Właściwy wybór i użytkowanie fotelika do przewozu dzieci w samochodzie

Fotelik należy kupić jak najbezpieczniejszy. Wymogi w tym zakresie określają europejskie dyrektywy ECR R 44 i R 129. Należy jednak pamiętać, że sam wybór to tylko część prawidłowego procesu. Kolejny ważny element to prawidłowe dopasowanie go do samochodu. Fotelik samochodowy powinien być dostosowany do profilu siedzenia. Podstawowym sposobem jest montaż fotelika w samochodzie za pomocą pasów bezpieczeństwa. Pasy powinny być wytrzymałe i miękkie, by zapewnić dziecku wygodę. Ważna jest także właściwa ich regulacja. Jeśli chodzi o foteliki dla najmłodszych dzieci to cała podstawa powinna dotykać siedziska kanapy. Dopóki to możliwe, powinniśmy przewozić dziecko w foteliku tyłem do kierunku jazdy. Młoda osoba siedząca przodem do kierunku jazdy jest bardziej narażony na urazy niż dziecko przewożone odwrotnie.

Kary za niewłaściwe przewożenie dzieci w samochodzie

W świetle obowiązującego prawa osoba, która przewozi dziecko w samochodzie bez odpowiedniego zadbania o jego bezpieczeństwo podlega karze 6 punktów karnych i 150 zł mandatu. Przewożąc dziecko bez fotelika lub w foteliku niedostosowanym do jego wieku czy wagi, w razie wypadku narażamy je na utratę zdrowia lub życia. Ważne jest by zachować świadome i bezpieczne podejście co do zagadnienia przewozu dzieci.

« Powrót do aktualności