Aktualności

przegląd auta

Przegląd auta przed podróżą

2021-08-10

Przegląd auta w sezonie wakacyjnym jest konieczne, kiedy to wiele osób planuje dalekie trasy własnym samochodem. Jeśli jesteś jedną z nich to zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem. Dowiesz się, jak najlepiej dbać o silnik pojazdu, by pracował bez zarzutów przez długi czas i nie sprawiał problemów w podróży.

Podstawowy przegląd, który możesz wykonać samodzielnie

Dzięki sprawnie pracującemu silnikowi unikniesz takich nieprzyjemności, jak wzywanie pomocy drogowej czy holowanie pojazdu. Podstawowym parametrem, o jaki samodzielnie może zadbać każdy kierowca, jest regularne sprawdzanie ilości płynów – oleju silnikowego i płynu chłodzącego. Utrzymująca się na odpowiednim poziomie objętość oleju, zapewnia wzajemny ruch części silnika bez ich zacierania. Z kolei płyn chłodzący zapobiega przegrzaniu się komponentów napędu, których temperatura wzrasta szczególnie w upalne dni. Zbyt mała ilość płynu może skutkować bardzo poważną awarią silnika. Pamiętaj również o tym, by używać tylko dedykowanego systemom chłodniczym, dobrego jakościowo płynu.

Poproś o pomoc specjalistę w przeglądzie

Jeśli planujesz urlop, warto jest skonsultować się z mechanikiem i poprosić go o przegląd komponentów silnika, ale należy zająć się tym z odpowiednim wyprzedzeniem. Dlaczego? W przypadku gdy okaże się, że wymagana jest poważniejsza naprawa, to najlepiej zostawić sobie czas na dotarcie nowych części i ewentualną kontrolę wymienionych mechanizmów przez wyjazdem w trasę.

Jednym z najważniejszych parametrów, jakie sprawdza specjalista podczas kontroli silnika, jest jego szczelność. Może wydawać Ci się, że ten problem nie dotyczy Twojego samochodu. Jednak nawet, jeśli podczas codziennej jazdy po mieście nie zauważyłeś żadnych wycieków oleju, to nie oznacza, że wszystkie uszczelnienia spełniają swoją funkcję. Może się zdarzyć, że dopiero w trakcie dłuższej trasy z mocno nagrzanym silnikiem zauważysz usterkę, a wtedy naprawa auta kilkaset kilometrów od domu z pewnością będzie problematyczna i kosztowna.

Stopniowe rozgrzewanie silnika w trasie

Po wyruszeniu w trasę nadal warto pamiętać o przeglądzie silnika samochodu, a dokładniej – o jego umiejętnej eksploatacji. Najbardziej obciążającym etapem jego pracy jest jego rozruch po odpaleniu – potrzebna jest chwila, by odpowiednia ilość oleju dotarła do jego komponentów i całość osiągnęła optymalną temperaturę pracy. Od razu po rozpoczęciu jazdy najlepiej jest nie korzystać z jego pełnej mocy i stopniowo zwiększać obroty.

Poza sprawnym silnikiem samochodu, przed wyruszeniem w drogę trzeba zadbać jeszcze o wiele innych aspektów pracy pojazdu. Pamiętaj o wyposażeniu apteczki, kontroli stanu opon, uzupełnij płyn do spryskiwaczy i sprawdź stan układu hamulcowego. Wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo w trakcie jazdy – zarówno Twoje, jak i Twojej rodziny.

« Powrót do aktualności