Aktualności

pomoc drogowa ursynów

Poprawna pozycja za kierownicą pojazdu.

2020-08-12

Bardzo nielicznie kierowcy zdają sobie sprawę ze poprawna pozycja za kierownicą istotnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Poprawia ona również komfort i zapobiega szybszemu zmęczeniu. SecureTrans przypomni więc, jak poprawnie siadać „za kółkiem”.

Podczas egzaminu na prawo jazdy przygotowanie fotela i lusterek to podstawa. Każda osoba wie jak ma przebiegać pas bezpieczeństwa, co musi widzieć w lusterkach itd. żeby zdać. Niestety okazuje się, że zaraz po  odebraniu wyczekiwanego dokumentu wielu z nas zapomina o poprawnej pozycji.

Ustalenie poprawnej pozycji fotela

Poprawna pozycja fotela jest podstawą do ustawienia pozostałych elementów. Zajmij pozycje tak, aby plecy dolegały do oparcia fotela. Oparcie nie może być zbyt pochylone – nie leżymy za kierownicą, pozycja ma być wręcz pionowa. Dostosuj je w taki sposób, żeby ręce na kierownicy były lekko ugięte. Wciskając sprzęgło lewą nogą sprawdzamy odległość od pedałów, noga w tym momencie powinna być delikatnie ugięta. Wyprostowane nogi przy wypadku są narażone na dużo większe obrażenia. Co ważne, Twoje kolana nie powinny dotykać deski rozdzielczej.

Przystosuj wysokość zagłówka – środek głowy powinien być na środku zagłówka. Jest on tam po to by wspierać nas w momencie wypadku. Zagłówek nie może być zbyt daleko, ponieważ jest to jedyny element chroniący odcinek szyjny podczas kolizji.

W momencie kiedy mamy odpowiednio ustawiony fotel kierowcy regulujemy pozostałe ustawienia,  jak lusterka i pasy.

Poprawna pozycja kierownicy

Kierownica powinna znajdować się orientacyjnie na wysokości klatki piersiowej, tak aby zachować kąt prosty w ramionach. Ręce wtedy mniej się męczą a my możemy szybciej reagować na zmianę toru jazdy. Kierownice powinniśmy trzymać w pozycji „za piętnaście trzecia”, czyli lewa ręka tam, gdzie na zegarze jest godzina IX, a prawa tam, gdzie III. Kciuki nie mogą oplatać kierownicy bo podczas wystrzału poduszki powietrznej lub najechania na krawężnik możemy doznać obrażeń dłoni. Odpowiednia odległość od kierownicy to min. 25 cm.

Poprawna pozycja to również ustawienie lusterek

Wewnętrzne lusterko czyli tzw. wsteczne musi pokazywać tylną szybę i to co się dzieje za pojazdem. Lusterka zewnętrze natomiast wedle ustawy: „w lewym lusterku kierowca powinien widzieć lewy bok pojazdu i lewy obszar przestrzeni za pojazdem. W prawym lusterku kierowca powinien widzieć prawy bok pojazdu i prawy obszar przestrzeni za pojazdem”. Przy tym nie może być ani za nisko, bo wtedy widać tylko jezdnię, ani za wysoko. Ważne, aby przed ustawieniem pionowym i poziomym lusterek ograniczyć zakres „martwego pola. Jest to miejsce, w którym nie jesteśmy w stanie zobaczyć pojazdu znajdującego się na pasie obok. Martwe pole zaczyna się mniej więcej w połowie naszego auta i bardzo często jest przyczyną kolizji przy zmianie pasa ruchu.

Pasy jako jeden z głownych elementów poprawnej pozycji

Kiedy mamy już ustawione lusterka, pozostaje zapiąć pas. Przed zapięciem warto pozbyć się wierzchniego okrycia jak kurtka, szalik itp. ponieważ będą uniemożliwiały poprawną pozycję. Pas ma za zadanie ciasno przylegać do ciała, górna część powinna znaleźć się pomiędzy szyją a ramieniem.

Kierowcy Secure Trans dobrze wiedzą że poprawna pozycja za kierownicą pomaga szybko oraz skutecznie reagować w nagłych sytuacjach na drodze. Pomaga ona także poprawiając komfort podróży.

Warto również pamiętać, że wszyscy pasażerowie powinni się do tych zaleceń dostosować. Najbardziej znaczące są tutaj pasy, które powinny być zapięte przez wszystkich.

Secure Trans zwraca na to szczególną uwagę podczas przewozu osób jak również wykonując zlecenie pomocy drogowej dbając o najwyższy poziom bezpieczeństwa.

« Powrót do aktualności