Aktualności

pojazdy elektryczne 2

Pojazdy elektryczne

2021-10-07

Mówiąc o samochodach elektrycznych, większość ma na myśli klasyczne auta osobowe. A przecież pojazdy elektryczne kryją w sobie również rozwiązania użytkowe oraz busy! Ładowane z gniazdka aut dostawczych, lawety czy wieloosobowe vany stanowią przyszłość polskich ulic.

Auta elektryczne – w poszukiwaniu idealnego pojazdu

Transport pojazdami elektrycznymi nie jest niczym nowym czy niespotykanym. Ze względu na stale zaostrzające się normy emisji, praktycznie każdy producent posiada w swojej ofercie co najmniej jedno rozwiązanie „na prąd”. Oczywiście, wiodące marki skupiają się głównie na samochodach osobowych, bowiem to właśnie one cieszą się największą popularnością wśród potencjalnych odbiorców. Nie oznacza to jednak, że całkowicie zapomniały o pojazdach użytkowych.

Elektryczne samochody dostawcze – czy to się opłaca?

Elektryczne samochody stanowią prawdziwy krok w stronę przyszłości. Głównym czynnikiem determinującym ich wyjątkowość jest ekologia. Pojazdy te, zaopatrzone w specjalne motory elektryczne nie emitują szkodliwych substancji, a co za tym idzie – ani nie niszczą gospodarki naturalnej, ani też nie trują ludzi. Ograniczenie używania silników spalinowych to kluczowa ścieżka rozwoju europejskich miast w zakresie ochrony środowiska.

Zalety pojazdów elektrycznych

  • Zgodnie z aktualnymi przepisami pojazdy elektryczne mogą jeździć po buspasach. Możliwość ta pozwala elektrykom znacznie szybciej przemieszczać się po mieście, a przy okazji omijać korki. Nie da się ukryć, że najbardziej na tej ustawie skorzystałaby elektryczna laweta.
  • Wiele europejskich miast zwalnia pojazdy elektryczne z opłat za parkowanie. Ponadto, dla elektryków przewidziane są wygodniejsze, zlokalizowane w dogodniejszych punktach, miejsca parkingowe.
  • Wybrane miasta europejskie (również w Polsce) zapowiedziały wprowadzenie w najbliższym czasie stref bez pojazdów zaopatrzonych w silnik spalinowy. Przepis ten nie dotyczy samochodów elektrycznych – niezależnie od tego czy jest to dostawczak, laweta na prąd czy bus

Wydaje się, że samochód elektryczny to spory wydatek. Jeżeli jednak wziąć pod uwagę koszty w dłuższej perspektywie czasu, jest to świetna i niezwykle opłacalna inwestycja. Elektryki – również użytkowe – są znacznie prostsze w obsłudze, rzadziej się psują, a do tego ich naprawy wcale nie spędzają snu z powiek. Dodatkowo, wiele państw wprowadziło już programy dopłat do zakupu pojazdów elektrycznych, również flot. Nie wiadomo jednak, jak przepisy ustosunkują się do rozwiązań hybrydowych. Przykładowo – laweta hybryda może być zakwalifikowana w poczet rozwiązań spalinowych.

« Powrót do aktualności