Aktualności

laweta warszawa 51

Oznaczenia opon

2020-09-14

Chyba wielu z nas zastanawiało się kiedyś co oznaczają symbole i oznaczenia na oponach samochodu. Ich prawidłowe odczytanie pomaga przy doborze oraz późniejszej bezproblemowej eksploatacji opon. Dzięki wiedzy przedstawionej w tym artykule będziemy w stanie sprawdzić np. z jakiego są roku lub do jakich warunków zostały wyprodukowane.

Producent i model opon

Nazwa producenta jest zawsze największa i najbardziej widoczna, znajduje się na każdej oponie. Nie jest to parametr technicznym ogumienia, ale jest ważną informacją. Dla marki to reklama, a założone w samochodzie opony Pirelli czy Michelin podnoszą atrakcyjność auta. W gorszym przypadku nazwa producenta pozwoli wskazać do kogo zgłosić się z reklamacją.

Każda marka oferuje kilka odmiennych modeli opon. Rozróżniają je od siebie różnego rodzaju oznaczenia. Czasem to symbole literowe/liczbowe (np. F209), a innego razy wymyślne nazwy, mające zwrócić uwagę na wyjątkowość produktu (np. PILOT SPORT CUP 2).

Rozmiar opon

Przyjrzyjmy się przykładowo najpopularniejszemu rozmiarowi opon do samochodu osobowego w Europie – 205/55 R16

Pierwsza liczba to szerokość ogumienia wyrażoną w milimetrach, druga to profil który jest procentowym stosunkiem wysokości opony do jej szerokości. Po przeliczeniu, w naszej przykładowej oponie wyniesie on 112,75 mm.

Trzeci parametr to średnica felgi, na której opona powinna być zamontowana. Nieprzestrzeganie zaleceń producenta pojazdu dotyczących rozmiaru opon może powodować np. ich obcieranie o nadkola.

Sezony opon

Opony dzielimy na 3 sezony, tym samym wyróżniamy opony zimowe, całoroczne i letnie. Doświadczony kierowca bez problemu rozpozna oponę po jej bieżniku, dla mniej zorientowanych podamy kilka wskazówek:

Opony zimowe poznamy po oznaczeniu 3PMSF (symbol potrójnego szczytu górskiego z płatkiem śniegu) lub M+S czyli mud and snow – błoto i śnieg. Ale uwaga, nie daj się zwieść i uznać za typową „zimówkę” oponę całoroczną która też może posiadać oznaczenie M+S. Opony całoroczne producenci oznaczają napisem All Season lub symbolami obrazującymi 4 pory roku. Większość gum letnich są oznaczane symbolem chmurki z padającym deszczem lub słońcem.

Data produkcji opon (DOT)

Na boku opony znajdziesz też popularny ostatnimi czasy numer DOT. Najczęściej są to 4 cyfry określające datę produkcji. W przypadku opon dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień roku, a dwie kolejne – dekadę. Np. 2308 powie nam, że produkt powstał 23 tygodniu roku 2008.

Indeks prędkości opon

Indeks prędkości opony czyli maksymalna dopuszczalna prędkość, z jaką może poruszać się auto, pod maksymalnym obciążeniem określonym za pomocą indeksu nośności.

Oznaczenia prędkości opon, znajdują się na jej boku i zapisane są za pomocą liter oraz cyfr. Np:

N – do 140 km/h
P – do 150 km/h
Q – do 160 km/h
R – do 170 km/h
S – do 180 km/h
T – do 190 km/h
H – do 210 km/h
V – do 240 km/h
W – do 270 km/h

Kontrola opon

Przedstawiliśmy chyba najważniejsze parametry, ale oczywiście jest ich znacznie więcej i nie sposób byłoby je opisać w jednym artykule. Pamiętajmy, że korzystanie z nadmiernie zużytego ogumienia jest niebezpieczne i grozi wypadkiem, dlatego należy regularnie kontrolować jego stan. Warto też wspomnieć o oponach typu Run Flat – dzięki którym, można kontynuować jazdę przy całkowitej utracie ciśnienia bez ryzyka wypadku.

« Powrót do aktualności