Aktualności

jazda po alkoholu 2

Odbiór auta za jazdę po alkoholu

2022-03-19


Trwają prace nad wprowadzeniem zmian w przepisach, dotyczących przestępstw związanych z prowadzeniem i użytkowaniem pojazdów. Być może niedługo w życie wejdzie kara za kierowanie autem pod wpływem alkoholu, w postaci konfiskaty środka transportu.

Nowe przepisy


Odbiór auta za jazdę pod wpływem alkoholu jest dość kontrowersyjnym pomysłem. Rządzący przekonują, że nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie z dróg niebezpiecznych kierowców i ich zachowań. Statystyki z 2021 wskazują, że zatrzymanych zostało 99 tys. pijanych osób prowadzących pojazd. Nietrzeźwych kierowców prawdopodobnie było więcej – w stosunku do poprzednich lat, liczba policyjnych kontroli była mniejsza.
Nowe przepisy przewidują konfiskatę środka transportu, jeżeli podczas zatrzymania przez służby badanie trzeźwości wykaże powyżej 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W sytuacji, gdy dojdzie do wypadku, limit ten ulega zmianie i wynosi 0,5 promila. Holowanie odbędzie się na parking policyjny, gdzie będzie oczekiwać na decyzję sądu, odnośnie konfiskaty lub jego zwrotu.

Kiedy auto nie zostanie skonfiskowane?


Samochód nie zostanie odebrany kierowcy jeśli nie jest on jego właścicielem (np. pożyczył go od znajomego), pojazd jest współwłasnością małżeńską lub w trakcie wypadku uległ zniszczeniu. W takiej sytuacji sąd może orzec karę w wysokości średniej wartości rynkowej środka transportu na dzień popełnienia przestępstwa. Takie same zasady dotyczą służbowego samochodu leasingowego.
Z kolei kierowcy pojazdów dostawczych czy tirów nie podlegają ani karze konfiskaty, ani zapłaty równowartości samochodu – za jazdę w stanie nietrzeźwości zapłacą grzywnę w wysokości powyżej 5 tys. zł.

Jakie kary w 2022 roku?


W tym roku wzrosła także wysokość mandatów dla kierowców oraz kary więzienia. Wyższe są stawki za przekroczenie dopuszczalnej prędkości – do 10 km/h zapłaci się już 50 zł. Najwyższą kwotą jest 2 500 zł za przekroczenie od 71 km/h wzwyż.
Rosną także wysokości grzywny, która może wynosić 5 tys. zł, a gdy nastąpi zbieg wykroczeń – 6 tys. zł. Decyzję o wyższej karze podejmuje sąd. Konsekwencje pieniężne można ponieść, np. za wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym czy prowadzenie auta bez posiadania uprawnień. Zaostrzone zostało także przyznawanie punktów karnych – 15 za jedno poważne wykroczenie. Za 24 punkty kierowca będzie miał obowiązek ponownego zdania egzaminu na prawo jazdy. W przypadku kierowców ze stażem krótszym niż rok limit ten wynosi 21. Punkty karne wymazują się po roku.
Za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu z zaangażowaniem pomocy drogowej może grozić kara więzienia od 3 lat pozbawienia wolności. Jeśli w trakcie zdarzenia ktoś zginie, minimalna sankcja ma wynosić 5 lat.

« Powrót do aktualności