Aktualności

autolaweta piaseczno 71

Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Trójkąt ostrzegawczy

2020-08-11

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu? Lista przedmiotów, które kierowca samochodu osobowego czy też kierowca autobusu (np. wykonującego przewóz osób) powinien zawsze wozić ze sobą w samochodzie, jest wyjątkowo krótka. Polskie przepisy drogowe wymagają od nas przewożenia w aucie dwóch rzeczy:
• gaśnicę typu ABC z homologacją, minimum 1-kilogramową,
• trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji.

W przypadku obowiązkowego wyposażenia samochodu posiadanie trójkąta to jedno. Prawdziwą sztuką jest umiejętność jego poprawnego umieszczenia podczas awarii bądź wypadku. Gdy czekasz na pomoc drogową Warszawa, musisz zabezpieczyć miejsce zdarzenia.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Jak ustawić trójkąt ostrzegawczy?

Trójkąt ostrzegawczy ustawiasz w ustalonej przepisami odległości za pojazdem -odległość zależy m.in. od rodzaju drogi. Większa jest na autostradzie, a mniejsza na terenie zabudowanym.
Według ustawy Prawo o ruchu pojazdów odległość, w jakiej należy ustawić trójkąt odblaskowy, W przypadku autostrad trójkąt musi znajdować się 100 metrów za autem na jezdni lub poboczu. W obszarze zabudowanym – kilka metrów za pojazdem lub na nim na wysokości nie większej niż 1 metr. Z kolei poza obszarem zabudowanym – mniej więcej od 30 do 50 metrów za autem (włączyć światła awaryjne lub pozycyjne).

Mandat za złe ustawienie trójkąta

Za niepoprawne sygnalizowanie postoju lub jego brak, podczas oczekiwania na Autopomoc z powodu uszkodzenia lub kolizji grozi mandat w kwocie 300 złotych.
Należy wspomnieć, że mimo, że nie jest elementem obowiązkowego wyposażenia samochodu, to przyda nam się również apteczka, kamizelka odblaskowa, zestaw żarówek i podstawowych narzędzi, ale więcej o tym -SecureTrans napisze w oddzielnym artykule.

Więcej aktualności przeczytasz TUTAJ.

« Powrót do aktualności