Aktualności

lokalizator GPS

Lokalizator GPS do auta

2020-11-13

System GPS jest wykorzystywany przez mnóstwo osób na całym świecie, m.in. we wszelkiego rodzaju nawigacjach. GPS jest podstawą działania lokalizatorów, które mogą pokazać, gdzie znajduje się inny nadajnik GPS, zamontowany w nawigacji czy w dowolnym urządzeniu. W swej pierwotnej roli system GPS, czyli Global Positioning System został stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych na potrzeby wojska. To w istocie system nawigacji satelitarnej, który obejmuje całą kulę ziemską. Podstawowym celem działania systemu GPS jest dostarczanie informacji o położeniu ludzi i obiektów oraz ułatwienie nawigacji w terenie.

Działanie lokalizatora GPS w aucie

Bazą dla działania lokalizatora jest technologia GPS. Lokalizacja satelitarna umożliwia dokładne określenie położenia śledzonego lub obserwowanego obiektu dzięki systemowi obejmującemu prawie całą kulę ziemską. Na bazie tej technologii możesz ustalić, czy twoje auto jest na parkingu, czy też zmieniło swoje położenie, np. w przypadku kradzieży. Sprzęt określa położenie geograficzne pojazdu i wysyła specjalne komunikaty w formie SMS na telefon lub umożliwia podgląd na specjalnej platformie. Wiele modeli lokalizatorów umożliwia wysyłanie komunikatów o ustalonych porach albo informowanie w czasie rzeczywistym, gdzie aktualnie znajduje się samochód. Co więcej, duża część z nich ma możliwość ustawienia powiadomienia w momencie próby zdjęcia lokalizatora albo niespodziewanego ruchu pojazdu. Jeśli chodzi o aspekt zasilania, to lokalizator GPS korzysta zarówno z wbudowanej baterii. Pozwala ona zazwyczaj na kilkutygodniową pracę,jak i z zasilania zewnętrznego, np. akumulatora samochodowego.

Montaż lokalizatora GPS w aucie

Montaż tego małego urządzenia nie powinien nastręczyć wielu trudności. W tym procesie warto jednak mieć na uwadze kilka szczegółów. Po pierwsze należy wybrać takie miejsce, które nie będzie zasadniczo tłumić sygnału GPS. Jeśli zależy ci na tym, aby urządzenie działało poprawnie – należy unikać metalowych części w jego najbliższym otoczeniu. Nie powinno się montować lokalizatora pod maską, w kokpicie kierowcy czy bagażniku. Dobrym miejscem na montaż lokalizatora są wszelkie miejsca pokryte tworzywami sztucznymi lub skórzanymi, np. elementy osłon poduszek powietrznych, fotele oraz tapicerka.

Zalety korzystania z lokalizatora GPS

  1. Bezpieczeństwo – dzięki możliwości sprawdzenia pozycji GPS pojazdu wiadomo dokładnie, gdzie znajduje się pojazd. W przypadku awarii samochodu, lub kiedy pracownik potrzebuje wsparcia, administrator może szybko zareagować, wzywając pomoc drogową czy lawetę i bezpiecznie odholować pojazd.
  1. Zmniejszenie kosztów paliwa – możliwość obserwacji zużycia paliwa przez samochody. Pomaga to obniżyć koszty w tym obszarze poprzez eliminację przestojów, naruszeń prędkości oraz nieuprawnionego użytkowania i prowadzenia pojazdu.
  1. GPS a kradzież pojazdu – kiedy samochód zostanie skradziony, monitoring GPS jest najlepszym narzędziem, aby zlokalizować pojazd. W przypadku kradzieży można powiadomić policję o dokładnej pozycji GPS, aby odzyskać skradziony samochód.
  1. Zwiększenie efektywności transportowej – korzystanie z systemu monitorowania pojazdów GPS ułatwia planowanie oraz optymalizację przejazdów. Dzięki możliwości wyznaczania obszarów poruszania się pojazdów, zarządca floty pojazdów może efektywniej zarządzać zleceniami oraz nadzorować ich wykonanie przez pracowników.

« Powrót do aktualności