Aktualności

zabezpieczenie powłoki ceramicznej

Legalny tuning w Polsce

2020-10-06

Od dawna znane jest pojęcie personalizacji czyli tuningu. Bez względu czy w salonie dobierając kolejne opcje wyposażenia , czy dostosowując auto samemu do własnych potrzeb i wymagań staramy się odróżniać  od reszty aut na ulicy i sprawić ażeby nasze auto było „inne”.

Czym jest tuning?

To właśnie zmiana – modyfikacja naszego pojazdu. Tuning dzielimy na ten wizualny ( optyczny) oraz tuning mechaniczny. Co zatem możemy zmienić w naszym aucie ażeby było to zgodne z prawem obowiązującym w Polsce.

Zacznijmy od tego, że każdy producent samochodów bądź innych pojazdów wprowadzając je na rynek danego kraju musi dokonać homologacji danego pojazdu. Po otrzymaniu takiej homologacji jest pewność, że dany pojazd spełnia wszystkie uwarunkowania techniczne i prawne obowiązujące w danym państwie . Każda zmiana dokonana w takim pojeździe musi być przeprowadzona zgodnie z prawem. Wielokrotnie podróżując po naszym kraju widzimy pojazdu po ” Tuningu ” takie które w sposób widoczny łamią przepisy u nas obowiązujące. 

Tuning a przepisy

Co najczęściej jest poddawane modyfikacji a nie do końca idzie w parze z prawem. Powszechnym zjawiskiem jest przyciemnianie szyb. Ciemne szyby w aucie to nie tylko poprawa estetyczna ale i praktyczna. Jak zatem zrobić ażeby nasz pojazd nadal spełniał wszystkie przesłanki do tego aby w sposób legalny poruszać się po drogach . Pomijając samą folię której używa się do przyciemniania takiej szyby  należy pamiętać ,że możemy to zrobić tylko na szybach tylnych bocznych oraz tylnej pod warunkiem, że nasz samochód posiada prawe lusterko. Nie wolno stosować folii przyciemniającej w promieniu 180 stopni pola widzenia kierowcy. Ne zawsze wszyscy kierowcy o tym pamiętają co widzimy na naszych ulicach.

Tuning wydechu

Kolejnym grzechem fanów przeróbek to hałas jaki produkują ich maszyny. Często zmieniane są układy wydechowe, ale jak to zrobić żeby było wszystko legalne? po pierwsze taki wydech musi posiadać świadectwo homologacji oraz dokument potwierdzający dopuszczenie takiego produktu na ulicę. Po drugie musi posiadać odpowiednie katalizatory. Po trzecie nie może przekraczać norm hałasu.

Tuning oświetlenia

Oświetlenie- to kolejna bardzo często zmieniana rzecz w pojazdach po Tuningu. Czy można to zrobić jeśli tak to na co zwracać uwagę? Każda legalna lampa bez względu, w której części pojazdu się znajduje ma na sobie znaki, które potwierdzają jej zgodność z obowiązującymi przepisami. Brak takich cech oznacza ,że lampa nie została dopuszczona do używania w ruchu drogowym. Montując takie oświetlenie narażamy się na nieprzyjemności związane z zabraniem dowodu rejestracyjnego. Kolejnym błędem jest zmiana rodzaju światła. Nie wolno nam zmieniać żarówek na xenonowe, bądź ledowe jeśli mamy tradycyjne żarówki. Pomijając kwestię ustawiania takich świateł to klosz ani odbłyśnik nie przewidziany jest do takiego źródła światła. Nie wolno też malować ani oklejać lamp ani reflektorów.

Bezpieczny tuning

Każda zmiana w pojeździe żeby była legalna musi był przeprowadzona przy użyciu komponentów, które posiadają odpowiednie homologację oraz certyfikaty. Nie może wpływać na bezpieczeństwo takiego pojazdu. Dlatego jeśli zdecydujemy się na jakieś zmiany w naszym aucie pamiętajmy o tym , żeby każda taka modyfikacja była nie tylko funkcjonalna i ładna ale przede wszystkim bezpieczna.

« Powrót do aktualności