Aktualności

autolaweta piaseczno 70

Korytarz życia

2020-08-14

W Polsce od 6 grudnia 2019 r. weszły w życie nowe przepisy. Mowa o tym, że zmotoryzowani są teraz zobowiązani do tworzenia korytarza życia oraz jazdy na suwak!

Niestety, tzw. “korytarz życia” to hasło, które dla części kierowców nie jest znane.

Firma SecureTrans chciałaby zwrócić uwagę na problem jaki mają służby ratunkowe w szybkim dotarciu na miejsce wypadku.

Czym jest korytarz życia?

Korytarz życia to wolna przestrzeń dla pojazdów ratunkowych poruszających się w korku. Wyjątkowo ważny jest on na autostradach i drogach ekspresowych. W tych miejscach ruch pojazdów jest bardzo duży i w razie najmniejszej kolizji tworzą się natychmiast potężne korki. Pas awaryjny jest wąski i może być zatarasowany np. przez uszkodzone pojazdy lub przez odbywające się w tym momencie akcje pomocy drogowej.

Korek może całkowicie zatamować ruch na wiele godzin. Wystarczy, że zrobimy jedną prostą czynność. Zapamiętajmy jedną zasadę, która jest stosowana już od bardzo dawna w wielu państwach świata- KORYTARZ ŻYCIA.

Jak się zachować podczas korytarza życia?

Gdy już stoisz w korku zjedź do swojej krawędzi drogi i zrób służbom ratunkowym
miejsce. Oni nie mogą czekać, każda uciekająca sekunda jest na wagę czyjegoś zdrowia,a nawet życia
.

  1. Jeśli widzisz, że droga zaczyna się korkować – nie czekaj do czasu, aż usłyszysz sygnał karetki. Zjedź od razu na bok pozostawiając między samochodami przestrzeń ułatwiającą przejazd służb ratunkowych.
  2. W przypadku, gdy autostrada ma dwa pasy lub więcej, kierowcy na lewym zjeżdżają zawsze na lewo, kierowcy na pozostałych pasach na prawo.
  3. W ten sposób tworzy się szeroki pas, którym służby ratunkowe mogą poruszać się do poszkodowanych w obu kierunkach.

Korytarz życia w innych krajach

W wielu krajach kierowcy tworzą taki korytarz automatycznie, dojeżdżając do zatoru lub nawet skrzyżowania. Na naszych drogach niestety wciąż jest to rzadkość. Zdarzają się też kierowcy, którzy wykorzystują korytarz życia, aby pod prąd wydostać się z korka.

Firma Secure Trans stawia duży nacisk na edukowanie kierowców w zakresie poprawnej i bezpiecznej jazdy. Pracujący tu kierowcy są w pełni świadomi z obowiązku tworzenia korytarza ratunkowego.

Po więcej aktualności zapraszamy TUTAJ 🙂

« Powrót do aktualności