Aktualności

klimatyzacja

Klimatyzacja- dbaj i korzystaj

2021-08-03

Jakie kroki należy podjąć, by mieć pewność, że klimatyzacja nie zawiedzie w trakcie długiej wakacyjnej trasy? Jak powinno się korzystać z klimatyzacji, by zapewnić jej wydajne działanie, a jednocześnie nie narazić się na szok termiczny?

Niezależnie od tego, czy planujesz podróż samochodem po Europie czy w lato będziesz głównie dojeżdżać do pracy, warto zadbać o odpowiednią konserwację klimatyzacji. Awaria tego układu być może nie wymaga holowania ani pomocy autolawety, ale z pewnością negatywnie wpływa na komfort wszystkich pasażerów. Poza wygodą, zbyt wysoka temperatura w samochodzie zmniejsza bezpieczeństwo podczas jazdy – okazuje się, że u przegrzanych kierowców znacznie spowolniony zostaje czas reakcji na bodźce.

Jak rozpoznać usterkę klimatyzacji?

Na ogół można łatwo rozpoznać, że klimatyzacja nie działa, jak powinna. Powolne i niewydajne schładzanie powietrza to oczywiście najważniejsza oznaka awarii, ale zaalarmować powinny również nadmierny hałas dochodzący z nawiewów, nieprzyjemny zapach, parujące szyby czy nawet zwiększone zużycie paliwa.

Przez rozpoczęciem okresu letniego, a także przed dłuższą trasą, warto zlecić w serwisie przegląd klimatyzacji. Może się okazać, że w przewodach pojawiły się nieszczelności, konieczne jest odgrzybienie instalacji lub należy wymienić czynnik chłodzący.

Sprawna klimatyzacja to korzyść dla Twojego zdrowia

Poprawnie działająca klimatyzacja równa się z dobrze oczyszczonemu powietrzu. Nienależyte doglądanie stanu tego układu, może skutkować zagrzybieniem komponentów, a przestarzałe filtry kabinowe nie spełniają swojej funkcji. Te czynniki mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie kierowcy, skutkując uciążliwymi infekcjami układu oddechowego oraz nasileniem wielu objawów alergicznych.

Mimo ogromnej pokusy, jaką jest ustawienie najmocniejszego chłodzenia na pokrętle, warto oszczędzić swojemu organizmowi takiego szoku termicznego. Dobrym wyborem jest stopniowe zmniejszanie temperatury podczas trasy i nieprzekraczanie dolnej granicy 20°C. Zbyt chłodny i silny nawiew może poskutkować zapaleniem mięśni lub stawów – szczególnie, jeśli jest skierowany bezpośrednio na ciało. Lepiej, jeśli ujście klimy będzie zwrócone ku szybie pojazdu.

Poprawne korzystanie z klimatyzacji w aucie – kilka cennych wskazówek

Dbanie o dobrą kondycję klimatyzacji w aucie to nie tylko regularne wizyty u mechanika – istotne jest również umiejętne korzystanie z jej funkcji. Podstawowym błędem jest wejście do nagrzanego w słońcu pojazdu i włączenie od razu maksymalnego chłodzenia. Taka różnica temperatur nadmiernie obciąża klimatyzację i może sprawiać wręcz, że zadziała ona z opóźnieniem. Dobrze po otwarciu samochodu przewietrzyć jego wnętrze przez kilka chwil – taki zabieg może obniżyć temperaturę nawet o kilkanaście stopni.

« Powrót do aktualności