Aktualności

bezpieczny odstęp

Kierowco- zachowaj bezpieczny odstęp na drodze

2020-08-13

Niestety, jazda na zderzaku to wciąż bardzo często spotykany styl jazdy wśród polskich kierowców. Nawet na autostradach i drogach ekspresowych. Kierowco, w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg, trzymaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu. Konsekwencje braku przestrzegania tej zasady mogą okazać się tragiczne.

Definicja bezpiecznego odstępu

Jaki to bezpieczny odstęp? Zasadę w prosty sposób wyjaśnia tzw. reguła „3 sekund”. Określa ona, jak sama nazwa wskazuje, minimalny odstęp, jaki należy zachować od poprzedzającego pojazdu w sekundach. Reguła jest uniwersalna dla każdej prędkości, a bezpieczna odległość jaką należy utrzymać między pojazdami rośnie wraz z rozwijaną prędkością. 

Jak określić bezpieczny odstęp?

Ale, Jak określić tą odległość? Wykorzystajmy dowolny nieruchomy obiekt, np. znak drogowy, przy którym jadący przed nami pojazd się znajduje. Jeśli miniemy wybrany znacznik trzy sekundy później taki odstęp zapewni bezpieczeństwo oraz komfort ruchu i zarazem umożliwi zareagowanie w razie gwałtownego i niespodziewanego hamowania pojazdu przed nami. Technika zasad kierowania podkreśla, że zachowanie odstępu zgodnego z regułą „3 sekund” jest najmniejszą z możliwych odległością od pojazdu poprzedzającego.

 Jadąc w kolumnie instynktownie podjeżdża się bliżej do pojazdu poprzedzającego. Dlatego należy pamiętać o pozostawieniu wystarczającego odstępu pomiędzy pojazdami, aby w razie konieczności móc się bezpiecznie zatrzymać. Sprawi to, że zarówno my jak osoby jadące za nami w znaczący sposób ograniczą możliwość wystąpienia kolizji.

 W kolejnych materiałach Secure Trans przygotuję artykuł dotyczący pomocy drogowej. Jest to jeden z ważniejszych aspektów pojawiających się podczas awarii na drodze, dlatego bardzo zachęcamy do zapoznania się z tą treścią.

Po jeszcze więcej aktualności jak zwykle zapraszamy TUTAJ 😉

« Powrót do aktualności