Aktualności

pomoc drogowa ursynów 17

Jazda motocyklem zimą

2020-12-09

Jazda motocyklem Zimą to wyjątkowy okres dla każdego motocyklisty. Wszechobecna niska temperatura, niesprzyjająca aura, szybko zapadający zmrok, na drogach śnieg, błoto lub lód. Nieliczne osoby podejmują ryzyko poruszania się w takich warunkach na swoich motocyklach. Uwaga kierowcy musi być wzmożona, przez co dochodzi dodatkowo podwyższony stres. Znacznie łatwiej jest też o kolizję, która w najlepszym wypadku kończy się interwencją pomocy drogowej. Większość osób na zimę odstawia swój sprzęt i czeka na kolejną porę roku. Jednak okres zimowy wcale nie musi oznaczać rezygnacji z pasji. Oto kilka porad jak zadbać o bezpieczne przemieszczanie się motocyklem w tym surowym okresie.

Odpowiedni ubiór w czasie jazdy motocyklem zimą

Wśród ubrań chroniących przed zimnem niezwykle ważne są te, które pomagają utrzymać ciepło głowy i szyi. Przez te części ciała organizm najszybciej wychładza się w czasie jazdy. Należy mieć na uwadze dodatkową kominiarkę i chustę na szyję. Jazda motocyklem zimą wymaga zwrócenia wyjątkowej uwagi na właściwe użytkowanie ciepłej odzieży. Należy pamiętać o bieliźnie termicznej, podpince do kurtki/kombinezonu, odpowiednich spodniach, butach oraz rękawiczkach. Wszystko ubierane warstwowo na tzw. cebulkę. Pomoże to w zabezpieczeniu przed ewentualnymi odmrożeniami. Na wyposażeniu powinna też znaleźć się kamizelka odblaskowa.

Przygotowanie motocykla do jazdy zimą

Przed sezonem zimowym należy umyć i zakonserwować lakier. Użytkując motocykl w trudnych warunkach należy częściej go myć i regularnie smarować łańcuch. Należy również sprawdzić żarówki oraz stan kloszy. Ważne są też odpowiednio dobrane na tę porę roku opony. Istotną rzeczą są też podnóżki — takie, które się nie ślizgają i zapewniają stabilność nogi, gdy jest mokro. Przed dłuższymi trasami warto się upewnić, że nasz płyn chłodniczy jest świeży, a wszystkie węże i kable w dobrym stanie. Awaria układu chłodzenia w zimę może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Na koniec nieodzowną praktyką będzie posiadanie ubezpieczenia assistance, które przyda się w przypadku niespodziewanej sytuacji na drodze.

Zasady jazdy motocyklem zimą

Ruszanie i przyspieszanie w warunkach mniejszej przyczepności zmusza do wzmożonej czujności. Ratowanie się z sytuacji poślizgu tylnego koła jadąc na wprost jest dość intuicyjne i wymaga podstawowych umiejętności. Trudniejsza okazuje się sytuacja, w której tylne koło łapie poślizg w zakręcie. W takich sytuacjach należy balansować i kontrolować kierownicą, oczywiście przy redukcji przyspieszenia. Mniejsze tarcie to także wydłużona droga hamowania i słabsze wchodzenie w zakręty. Nowoczesne motocykle wyposażone w ABS niwelują skutek popełnienia błędu przy hamowaniu. W motocyklach bez ABS możemy w pewnych sytuacjach zastosować hamowanie pulsacyjne.

« Powrót do aktualności