Aktualności

pomoc drogowa konstancin 37

Jakie uprawnienia są wymagane na autolawetę?

2022-06-01

Bywają sytuacje, kiedy konieczne jest przewiezienie samochodu, który uległ wypadkowi. Często w tym celu wykorzystuje się autolawetę, składającą się z kokpitu sterującego i lawety. Takie rozwiązanie jest również popularne do transportu pojazdów z zagranicy czy to ze względu na ich stan techniczny, uniemożliwiający ich prowadzenie czy dlatego, że jest to po prostu mniej kosztowne, gdyż nie wymaga wykupowania ubezpieczenia ani tablic rejestracyjnych.

Czy prawo jazdy kategorii B wystarczy?

Kierowca zawodowy to zazwyczaj osoba z prawem jazdy kategorii C, jednak zawód ten mogą wykonywać także Ci, którzy posiadają tylko podstawową kategorię, nawet gdy zadanie polega na przewożeniu ciężkich ładunków, za pomocą pojazdu dostawczego czy autolawety. Należy jednak pamiętać o tym, że to zupełnie coś innego niż kierowanie samochodem osobowym.
Prawo jazdy kategorii B jest wystarczające do kierowania większością pojazdów dostawczych, czyli busów, o masie całkowitej do 3,5 ton. Należy dbać o to, aby pojazd uzupełniony o towar nie przekraczał tej wagi. Podobna problematyka dotyczy autolawety, która niewiele różni się od samochodów dostawczych – jedynie sposobem ukształtowania nadwozia i rodzajem przewożonego towaru. W związku z tym zasady co do dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i wymaganej kategorii prawa jazdy są takie same. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na przewóz towaru o masie wynoszącej maksymalnie około 1500-1600 kilogramów. Na autolawecie często przewozi się samochody wraz z bagażem, co również należy brać pod uwagę w trakcie transportu.
Złamanie obowiązujących przepisów jest zabronione i karalne. Decydując się na prowadzenie lawety należy pamiętać także o dopasowaniu samochodu do przyczepy. Ważne jest również dobranie odpowiedniego systemu pasów zabezpieczających.
Jeśli dopuszczalna masa całkowita pojazdu wynosi więcej niż wartości podane wyżej, konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii B+E.

Prawo jazdy kategorii B+E

O prawo jazdy kategorii B+E mogą ubiegać się osoby pełnoletnie. Aby je uzyskać należy ukończyć kurs, obejmujący zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną oraz zdać egzamin państwowy. Takie prawo jazdy uprawnia do kierowania zespołem pojazdów, w skład którego wchodzi pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz przyczepa ważąca nie więcej niż on. Osoba posiadająca kategorię B+E może także prowadzić ciągnik rolniczy z przyczepą lub przyczepami oraz pojazdem wolnobieżnym z przyczepą, jednak taki zespół nie może mieć więcej niż trzy elementy.

« Powrót do aktualności