Aktualności

pomoc drogowa ursynów 18

Jakie auta Polacy kupują najczęściej?

2020-12-04

Rynek samochodowy w Polsce ciągle się rozwija, a Polacy coraz chętniej kupują nowe samochody prosto z salonu to nadal najczęstszym wyborem pozostają starsze i tańsze auta używane, głównie z importu. Jak wynika z raportu przygotowanego przez grupę sieci dealerskich, największą popularnością cieszą się stosunkowo proste i tanie kompakty oraz samochody segmentu B. Są to stosunkowo proste modele, które wcześniej cieszyły się sporym wzięciem także jako nowości w sprzedażach salonowych.

Najczęściej kupowane auta w danym segmencie

Wśród najchętniej wybieranych pojazdów dominują auta kompaktowe oraz należące do segmentu B.  W czołówce znajdziemy Opla Astrę, Forda Focusa i Skodę Octavię. Każde z tych aut jest bardzo popularne zarówno wśród klientów prywatnych, jak i firmowych, co przekłada się na wysoką podaż na rynku samochodów używanych. Znacznie mniej popularne są większe samochody segmentu D. W pierwszej dziesiątce znajdziemy tylko dwa takie modele — Opel Insignia, który uplasował się na 9 miejscu oraz Volkswagen Passat z 10 lokatą. Analizując całkowitą sprzedaż z podziałem na rodzaj nadwozia, nadal największym wzięciem cieszą się hatchbacki (35 %) i kombi (24 %). W statystykach zauważyć można także wzrost popularności crossoverów i SUV-ów (ok. 14 %) w stosunku do ubiegłego roku. Eksperci zwracają również uwagę na znaczący spadek zainteresowania pojazdami z silnikiem Diesla. W poprzednim roku, większość aut używanych sprzedanych za pośrednictwem sieci dealerskich było zasilanych benzyną. To zmiana trendu, który znacznie mocniej występuje w sprzedaży nowych samochodów. Samochody hybrydowe odnotowały natomiast wzrost. Podobnie jak egzemplarze z automatyczną skrzynią biegów.

Używane auta najczęściej kupowane przez Polaków

Statystyczny wiek sprowadzonych w tym roku aut wynosi 11 lat i siedem miesięcy. Jest to mniej niż średnia w poprzednim roku, która wyniosła blisko 15 lat. Niemal 30 proc. użytkowników rynku motoryzacyjnego poszukuje na rynku wtórnym samochodu o wartości nieprzekraczającej 10 tys. zł. 35 proc. badanych jest w stanie zapłacić od 10 do 20 tys. zł, natomiast 33 proc. jest zdania, że zakup dobrego i sprawdzonego auta używanego to wydatek rzędu 20-50 tys. zł. Tylko 3 proc. Polaków zostaje właścicielami samochodów z rynku wtórnego o wartości powyżej 50 tys. zł. Oto najczęściej wybierane auta używane w roku ubiegłym:

  1. Opel Astra,
  2. Ford Focus,
  3. Skoda Octavia,
  4. VW Golf,
  5. Skoda Fabia,
  6. Renault Clio,
  7. Renault Megane,
  8. Opel Corsa.

Kupując używany samochód warto zwrócić uwagę na jego historię użytkowania, serwisowania i, co oczywiste, jego stan techniczny. Poza obowiązkowymi ubezpieczeniami warto rozważyć również zakup polisy assistance, która wielokrotnie może przydać się w trudnych sytuacjach na drodze, np. w przypadku holowania auta lub wezwania pomocy drogowej.

« Powrót do aktualności