Aktualności

pomoc drogowa ursynów 16

Jak przygotować auto do zimy?

2020-12-16

Za oknem już widać że zbliża się zima – na drogach z każdym dniem warunki stają się coraz niebezpieczniejsze. Odpowiednie przygotowanie auta do sezonu może okazać się wyjątkowo ważne dla naszego bezpieczeństwa, tym bardziej gdy temperatura spadnie poniżej zera. Sama wymiana opon na zimowe nie zagwarantuje Ci spokoju! Przeczytaj ten artykuł i Dowiedz się, jak powinno wyglądać prawidłowe zabezpieczenie samochodu przed zimą.

Opony na zimę

Oczywistym punktem i chyba najważniejszym jest wymiana opon na te z zimowym bieżnikiem. Eksperci branży oponiarskiej jednogłośnie twierdzą, że opony wypadałby wymienić na zimowe, gdy temperatura powietrza za dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Wielu z nas czeka do ostatniej chwili, czyli do momentu aż spadnie śnieg. W momencie kiedy zwlekamy z wymianą, może okazać się że na wymianę opon będziemy musieli długo czekać ze względu na kolejki panujące w zakładach wulkanizacyjnych. W takiej sytuacji będziemy zmuszeni do pozostawienia auta bądź ryzykowania jazdy na oponach letnich co może skończyć się wypadkiem i koniecznością wezwania lawety. Podsumowując zaplanuj wymianę z odpowiednim wyprzedzeniem!

Sprawdź akumulator przed zimą

Jednym z najczęstszych problemów zimowych jest akumulator. Słaba kondycja naszego akumulatora uniemożliwi rozruch silnika na mrozie, szczególnie w przypadku silników o zapłonie samoczynnym(diesel). Potrzebują one wyższej mocy rozruchowej i generują więcej oporu na początku pracy, ponieważ potrzebują więcej czasu na nagrzanie do temperatury roboczej. W razie konieczności stan akumulatora badamy za pomocą miernika. Takie badanie wykonamy w każdym warsztacie samochodowym, a koszta są niewielkie, zdarza się że darmowe. Pamiętajmy że w przypadku potrzeby odpalenia auta „z kabli” , zawsze możemy liczyć na usługę większości firm pomocy drogowej.

Zabezpiecz nadwozie na zimę

Przed zimą samochód należy dokładnie umyć z zewnątrz i wewnątrz. Przy tej okazji powinniśmy zabezpieczyć albo zlecić zabezpieczenie lakieru twardym woskiem. Dzięki temu auto nie będzie się tak mocno brudzić i tym samym łatwiej je umyjemy. Ten moment może okazać się również idealny do usunięcia ognisk korozji, które podczas zimy, w kontakcie z solą mogą stać się sporo poważniejsze.

Nadwozie to także zamki i gumowe uszczelki. Podczas zimy guma może przymarzać do metalowych powierzchni karoserii. Próba otwarcia drzwi, gdzie uszczelka przymarzła prawdopodobnie skończy się jej uszkodzeniem. Gumowe elementy warto posmarować środkami na bazie silikonu. Jeśli chodzi o zamki powinniśmy zaopatrzyć się w specjalny odmrażacz.

Uzupełnij Płyny eksploatacyjne

Konieczne jest skontrolowanie stanu wszystkich płynów eksploatacyjnych. Szczególnie ważny jest poziom i stan oleju silnikowego. W niskich temperaturach olej gęstnieje, przez co jest gorzej rozprowadzany po elementach jednostki napędowej. Sprawdź również temperaturę zamarzania płynu chłodniczego. Jeśli jest ona zbyt wysoka, płyn może ulec zamarznięciu już podczas pierwszej zimnej nocy. Żeby tego uniknąć, warto wymienić płyn na nowy albo obniżyć jego temperaturę przez dolanie koncentratu. Skontroluj także płyn hamulcowy czy jest jego odpowiednia ilość. Na koniec pamiętaj o wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy.

Światła i wycieraczki podczas zimy

Dobra widoczność to podstawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przed nadejściem intensywnych opadów atmosferycznych musimy zadbać również o wycieraczki. Trzeba ocenić stan samego pióra, przeczyścić papierem a w razie pęknięć gumy dokonać jego wymiany. Równie bardzo ważnym punktem jest sprawdzenie działania świateł i wymienić wszystkie przepalone żarówki.

« Powrót do aktualności