Aktualności

filtr kabinowy

Filtr kabinowy

2020-09-28

Nazywany inaczej filtrem przeciwpyłkowym odpowiada za to, byśmy oddychali w kabinie jak najczystszym powietrzem. Jest on eksploatacyjną częścią naszego auta, która wymaga regularnej wymiany. Niestety wielu kierowców nie jest świadoma jak ważnym elementem on jest oraz jak bardzo odpowiada za ochronę naszego zdrowia. Wyjątkową uwagę muszą na niego zwracać kierowcy zajmujący się przewozem osób, aby powietrze w pojeździe było odpowiednie. Użytkownicy lekceważą filtr z dwóch powodów: nie wszyscy wiedzą o jego istnieniu lub zwyczajnie o nim zapominają.

Laikom zdarza się mylić filtr kabinowy z filtrem powietrza. Generalnie, obydwa oczyszczają powietrze, z tym że ten pierwszy zajmuje się atmosferą we wnętrzu pojazdu, a drugi oczyszcza powietrze wpadające do silnika.

Kiedy wymienić filtr kabinowy?

Wymiany należy dokonywać przynajmniej raz na rok. Natomiast, jeśli jesteśmy alergikami, jeździmy dużo szutrowymi drogami lub po mocno zabudowanych miastach, gdzie jest wysokie stężenie szkodliwych substancji, wypadałoby zwiększyć częstotliwość wymiany.

O tym, że z naszym filtrem kabinowym jest coś nie tak, poinformują nas nasze zmysły: Węch, zapach wydobywający się z zapchanego filtra z pewnością nie będzie czymś przyjemnym. Wzrok, gdy szyby nadmiernie pokrywają się parą i dotyk, gdy zaczniemy odczuwać wzrost temperatury we wnętrzu pojazdu na skutek obniżenia wydajności nawiewu.

Ile kosztuje filtr kabinowy?

Dobrej jakości filtr do standardowego auta zwykle kosztuje kilkadziesiąt złotych, z reguły nie więcej niż 100 zł. Zdarza się , szczególnie w przypadku nowszych samochodów, że będziemy musieli zakupić części w ASO , a tam ceny mogą zaszokować – 500 zł za filtr nie jest niczym nadzwyczajnym, a doliczając koszt wymiany kwota może być jeszcze wyższa i sięgać nawet ok. 1000zł. W takim przypadku dobrze rozejrzeć się za zamiennikami u producentów filtrów bo można na tej tylko części zaoszczędzić kilkaset złotych

Samodzielna wymiana

Wymiana tego elementu jest prosta i możemy jej dokonać samodzielnie. Zdarza się jednak, że ciężko jest sprecyzować gdzie dokładnie się on znajduje. Jego demontaż jest kwestią indywidualną każdego z producentów. Wymiana może zająć kwadrans, jednak zdarza się, że wymaga ona nawet 2-3 godziny czasu. Skomplikowane dojście do filtra znacznie utrudnia jego sprawne wyjęcie oraz włożenie nowego.

Zatem zanim zdecydujemy się oddać nasze auto do warsztatu, który może policzyć za taką usługę nawet kilkaset złotych, warto zaznajomić się, gdzie znajduje się filtr oraz jakie jest do niego dojście. Taką poradę można zasięgnąć na internetowych forach czy serwisach poradnikowych. Może się okazać, że cały proces jest kwestią kilku minut.

Długo niewymieniany, brudny filtr przepuszcza cztery razy mniej powietrza niż nowy!

Należy również pamiętać, że świadcząc usługę jaką jest przewóz osób musimy posiadać w pełni sprawny pojazd, odpowiadając tym samym za bezpieczeństwo i zdrowie przewożonych osób.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz TUTAJ 🙂

« Powrót do aktualności