Aktualności

pomoc drogowa warszawa 29

Crosskarty – Ekstremalne Gokarty

2020-10-14

Crosskart to połączenie motocykla i samochodu. Pojazdy które znane są na całym świecie w tym roku zadebiutowały w Polskim motosporcie. Postaramy się przybliżyć Wam tą niewiarygodną konstrukcję.

Budowa Crosskart

Crosscart to nic innego jak silnik z motocykla klasy Sport umieszczony w przestrzennej konstrukcji rurowej która obłożona jest elementami laminatu i karbonu. Waga takiego pojazdu to nieco ponad 300kg. Przy takich gabarytach nie trudno przetransportować go nawet najmniejszą lawetą. W połączeniu z silnikiem od Suzuki GSX-R o mocy ponad 150 KM zapewnia niesamowite wręcz osiągi. Europejskie serie na których możemy podziwiać zmagania Cross kartów korzystają z silników o pojemności skokowej 600 cm3 . Regulamin PPA na którego zasadach ścigają się te pojazdy w Polskich wyścigach pozwala na zastosowanie silników o pojemności 750 cm3.

Zdecydowana większość Crosskartów wyposażonych jest w bardzo rozbudowane zawieszenia topowych marek takich jak Ohlins czy Riger. W połączeniu z rurkowymi wahaczami zakończonymi uniballami daje niesamowite wrażenia z jazdy takim małym potworkiem. Popularność jaką cieszą się Crosskarty na Świecie w głównej mierze jest zasługą relacji wydatków w połączeniu z emocjami które towarzyszą podczas jazdy.

Ile kosztuje Crosskart?

Gotowy wózek w podstawowej wersji jesteśmy w stanie kupić za około 15 000 Euro. Doposażony w markowe zawieszenie , logery , wyświetlacze , korektory siły hamowania i inne dodatkowe akcesoria to już wydatek blisko 30 000 Euro. Wrażenia z jazdy Crosskartem są niesamowite które ciężko porównać do czegoś innego. Niewiarygodne przyspieszenie , trakcja to tylko część zalet jakimi dysponuje ta konstrukcja. W zestawieniu z innymi klasami Crosskarty dorównują najmocniejszym. Samochody klasy Supercars to auta dysponujące mocami przekraczającymi 600 KM i wyposażonymi w napęd na cztery koła. Porównanie czasów uzyskiwanych na torze przez te jakże odmienne konstrukcje pokazują jak szybkie są Crosskarty. Dla porównania poniesionych kosztów dodam ,że samochód do klasy Supercars to wydatek od 300 d0 500 Euro. Relacja osiągów do poniesionych wydatków wydaje się dawać odpowiedz dlaczego popularność tych konstrukcji tak szybko rośnie.

Crosskart w Rallycrossie

W tym roku zadebiutowały w Polskich wyścigach. Można je oglądać podczas każdej eliminacji Mistrzostw Polski Rallycross. Najpopularniejsze marki produkujące Crosskarty to firma Semog oraz SpeedCar. Wózki poruszają się na zawodach po zróżnicowanej nawierzchni. Tor podzielony jest na część asfaltową i wymagającą partię szutrową . Zmienność przyczepności jak i warunków panujących na torze wymaga od zawodników dużych umiejętności i opanowania. Podczas każdej rundy na miejscu znajduje się karetka pogotowia jak również straż oraz pomoc drogowa. Wszystko po to aby w razie konieczności od razu udzielić pomocy zawodnikom. Być może te niepozornie wyglądające pojazdy w najbliższym czasie osiągną tak dużą popularność jak na arenie międzynarodowej. Umożliwią tym samym nowym zawodnikom zdobywanie jak i poszerzanie swoich umiejętności. Żeby konkurować takim pojazdem w mistrzostwach Polski wystarczy licencja typu BC którą można zdobyć w Automobilklubach.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz TUTAJ 😉

« Powrót do aktualności