Aktualności

e-toll autostrada

e-TOLL – elektroniczny system poboru opłat drogowych

2021-12-01

e-TOLL czyli elektroniczny W połowie tego roku został uruchomiony nowy system poboru opłat drogowych – e-TOLL. Tym samym rozpoczyna się pobór należności za przejazd po płatnych odcinkach dróg krajowych pojazdami ciężkimi.

Jak działa i dla kogo jest przewidziany?

e-TOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony (obejmuje również transport aut za pośrednictwem autolawety) a także autobusów, niezależnie od ich masy całkowitej. Jednocześnie powoli wygasa aktywność jego poprzednika, systemu viaTOLL – będzie on pracował do końca września bieżącego roku, dopóki nie skończy się okres przejściowy. W e-TOLL zachowane zostały dwie metody płatności, które funkcjonują w starej wersji systemu. Użytkownik może zdecydować się na konto z odroczoną płatnością lub rozliczenia przedpłacone. Z kolei na początek grudnia jest planowana kolejna duża zmiana – z autostrad państwowych mają zniknąć bramki.

Jak wygląda rejestracja w systemie e-TOLL?

Podczas rejestracji, od każdego nowego użytkownika wymagane jest podanie danych właściciela konta, kierowcy oraz pojazdu. W przypadku samochodów zarejestrowanych w Polsce, wypełnianie szczegółowych danych nie będzie konieczne – powinny one automatycznie pojawić się na podstawie informacji z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Użytkownik może zarejestrować się w punkcie obsługi lub przez Internet – druga opcja wymaga zalogowania przez profil zaufany, ale jest polecana z uwagi na duże zainteresowanie systemem.

System e-TOLL dotyczy głównie kierowców pojazdów ciężarowych, ale właściciele osobówek mogą na obecną chwilę płacić za jego pomocą na dwóch odcinkach autostrad, zarządzanych przez GDDKiA. Tymi fragmentami są A2 Konin – Stryków i A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica. Dla użytkowników systemu uruchomiono tam dedykowane prawe, skrajne pasy przejazdowe.

Ulepszenia względem starego systemu

Działanie e-TOLL opiera się na satelitarnym lokalizowaniu pojazdów – rozwiązaniu bardziej zaawansowanym technologicznie niż pozycjonowanie radiowe, stosowane w viaTOLL. Unowocześnieniem w porównaniu ze starą wersją systemu jest również kalkulator trasy, dzięki któremu można przed wyjazdem dowiedzieć się, ile będzie kosztować trasa obejmująca płatne dla pojazdów ciężarowych odcinki.

W e-TOLL zachowane zostały dwie metody płatności, które funkcjonują w starej wersji systemu. Użytkownik może zdecydować się na konto z odroczoną płatnością lub rozliczenia przedpłacone. Należność można uregulować za pośrednictwem urządzenia ViaAUTO lub w aplikacji mobilnej, którą zainstalować może każdy użytkownik. Oprogramowanie umożliwia również doładowywanie i monitorowanie stanu konta w trybie przedpłaty.

« Powrót do aktualności