Aktualności

auto powodz

Auto po powodzi

2022-02-23


Nowoczesne samochody są wyposażone w różnego typu urządzenia i systemy bezpieczeństwa, które są narażone na usterki, zwłaszcza po zalaniu dużą ilością wody. Tego typu uszkodzenia mogą stanowić zagrożenie dla życia kierowcy i pasażerów. Na auto po powodzi można natrafić w komisach czy ogłoszeniach kilka tygodni po ulewnych deszczach i podtopieniach. Często są one przygotowywane do sprzedaży w pośpiechu i zakup takiego pojazdu może nieść ze sobą poważne konsekwencje.


Dlaczego zakup samochodu po powodzi to zły wybór?


Popowodziowy środek transportu może mieć problemy natury mechanicznej i elektrycznej. Powstałe usterki mogą ujawnić się w każdym momencie użytkowania i doprowadzić do przykrego zdarzenia. Wiele problemów wychodzi na jaw nawet kilka miesięcy po zalaniu.
Woda dostająca się do samochodu przez dłuższy czas może dotrzeć do miejsc, które nie są na nią odporne. Zalane podzespołowy mają tendencję do ulegania korozji. Silniki, które w trakcie zalania nie pracowały, niekiedy można jeszcze uratować, natomiast sytuacja wygląda inaczej w przypadku skrzyni biegów. Woda znajdująca się w przekładni niszczy ją powoli, ale skutecznie.
Woda, która dostała się do systemu elektronicznego może doprowadzić do nagłego zawieszenia się któregoś z elementów, co naraża zarówno osoby podróżujące samochodem, jak i innych uczestników ruchu drogowego.


Jak rozpoznać pojazd po powodzi?


Jeśli środek transportu nie został odpowiednio i starannie przygotowany do sprzedaży może kryć w sobie ślady zalania, które łatwo jest zauważyć. Na to, że ma się do czynienia z samochodem popowodziowym mogą wskazywać resztki błota znajdujące się pod tapicerką, za uszczelnieniem wokół drzwi, pod deską rozdzielczą czy w innych trudno dostępnych miejscach, a także zacieki, plamy i odbarwienia. Kolejnym sygnałem może być nieprzyjemny zapach wilgoci lub pleśni.
Warto także zajrzeć do styków kostek elektrycznych – jeśli uległy zalaniu będą zaśniedziałe, bądź zalegnie na nich dziwny nalot. Można tam również dostrzec pozostałości wody. Uwagę kupującego powinny zwrócić ciężko poruszające się kratki wentylacyjne i przełączniki. Na zalanie auta mogą wskazywać również zaparowane reflektory i zmatowiałe światła odblaskowe.
Wskazówką może być także zachowanie sprzedającego – chęć szybkiej sprzedaży i wywieranie presji na osobie zainteresowanej do złożenia deklaracji zakupu. Mocno zaniżona cena powinna wzmóc czujność.
Planując zakup używanego środka transportu należy zachować dużą ostrożność. Dobrze, gdy sprzedający zawrze w umowie zapis mówiący o tym, że samochód nie został zalany.

A jeśli już zdażyła Ci się taka przykra sytuacja i potrzebujesz pomocy? Zadzwoń na pomoc drogową Secure Trans 😉

« Powrót do aktualności