Assistance
W trakcie codziennych podróży do pracy, szkoły, czy podczas wyjazdu na weekend lub wakacje, na drodze mogą zdarzyć nam się różne, często nieprzewidziane sytuacje. Pomoc w przypadku awarii, wypadku bądź kradzieży może zapewnić poszkodowanemu dobrowolne ubezpieczenie assistance. Decydując się na ubezpieczenia majątkowe, zarówno komunikacyjne, czy też nieruchomości, warto skorzystać z dodatkowych dostępnych pakietów oferowanych przez firmy ubezpieczeniowe.
Co to jest Assistance?
Assistance można rozumieć jako ubezpieczenie, które ma zapewnić ubezpieczonemu rodzaj pomocy określony w umowie zawartej w danym towarzystwie ubezpieczeniowym. Assistance to pakiet, który ma zapewnić pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach. Dotyczy to każdego rodzaju ubezpieczeń majątkowych. W przeciwieństwie do ubezpieczenia o odpowiedzialności cywilnej (OC), polisa assistance nie jest obowiązkowa. Zakres oferowanej pomocy najczęściej można podzielić na:
- Techniczną (holowanie pojazdu lub jego naprawa, auto zastępcze dla kierowcy,
- Medyczną (obejmuje pomoc dla osoby ubezpieczonej oraz członków jego rodziny),
- Informacyjną (wskazanie najbliższej stacji diagnostycznej lub warsztatu).
Kiedy przydaje się pakiet Assistance?
W podstawowym wariancie, dołączanym bezpłatnie do ubezpieczeń OC, zakres pomocy jest dość ograniczony. Ubezpieczyciel zazwyczaj pozwala za darmo skorzystać z usług informacyjnych przez telefon ,organizuje i opłaca holowanie do określonej odległości (np. do 100 kilometrów od miejsca zdarzenia).Może też zorganizować i opłaci
naprawę uszkodzonego auta na miejscu zdarzenia do określonej kwoty zawartej w umowie.
Nie każdy ubezpieczyciel dołącza jednak darmowy zakres usług assistance do obowiązkowego ubezpieczenia OC. W takim przypadku w razie awarii bądź kolizji, organizacja holowania czy naprawy pojazdu spoczywa w całości na właścicielu – ubezpieczyciel nie bierze wówczas na siebie żadnych zobowiązań. Większości z nas Assistance komunikacyjne kojarzy się z pomocą drogową, głownie w przypadku awarii samochodu na trasie, czy też wówczas, gdy mamy do czynienia np. z rozładowanym akumulatorem. To tylko niektóre świadczenia, z których można skorzystać w ramach tego ubezpieczenia. Assistance komunikacyjne – poza holowaniem czy naprawą na miejscu awarii – może zawierać też nocleg w hotelu czy opiekę nad dziećmi w kryzysowej sytuacji.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie Assistance?
Tak jak w przypadku pozostałych ubezpieczeń – przed dokonaniem wyboru i zakupu oferty warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). W dokumencie tym znajdują się informacje o zasadach postępowania w przypadku zaistniałego zdarzenia, zasady ustalania i refundacji kosztów świadczeń, wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, jak również zgłaszania reklamacji. W OWU znajduje się tabela świadczeń oraz limitów. Dowiedzieć można się z niej np. o maksymalnej odległości, na jaką twoje auto może być holowane, limicie kosztów na naprawę samochodu na miejscu zdarzenia czy maksymalnej dopuszczalnej liczbie noclegów organizowanych przez ubezpieczyciela.
« Powrót do aktualności