Aktualności

transport autonomiczny

Transport autonomiczny

2020-09-05

Super zaawansowana technika znajduje swoje odbicie również w świecie transportu. Przyszłościowe wizje stają się coraz bardziej realne. Bezzałogowe pojazdy stopniowo zyskują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, w tym również w transporcie. Główną ideą, która przyświeca temu rozwiązaniu jest zastosowanie takich pojazdów bezzałogowych, by pozwoliły one znacznie ograniczyć zużywane zasoby. To wszystko pozwoli zautomatyzować cały proces przewozowy. W ślad za rozwojem technologii postępują coraz to większe inwestycje w transport autonomiczny.

Transport pojazdami autonomicznymi

Na świecie istnieje już kilkanaście firm oferujących autonomiczne pojazdy. Są one w stanie poruszać się po wyznaczonej trasie w sposób zupełnie bezkolizyjny. Samochody, które nie potrzebują kierowcy testowane są już od wielu lat. Przygotowanie pojazdu do ruchu drogowego to jednak zupełnie odrębna kwestia niż proces wdrożenia go do transportu publicznego lub też przewożenia osób. W dziedzinie transportu towarów dzięki wprowadzonym innowacjom technologicznym przewóz ładunków ma być dużo bezpieczniejszy, szybszy oraz tańszy. Wykluczenie elementu ludzkiego może znacznie przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w transporcie drogowym.

Zalety transportu autonomicznego

Odpowiedzią na problemy związane z brakiem kierowców i stanowiącą konkretne oszczędności może być automatyzacja. Wpłynie to na pewno na poprawę bezpieczeństwa drogowego związaną z ograniczeniem lub wyeliminowaniem wypadków spowodowanych przez czynnik ludzki. Transport autonomiczny może przynieść oszczędności w zakresie zużycia paliwa. Przełoży się to na poprawę jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji spalin do atmosfery. Dodatkową korzyść stanowi też oszczędność czasu. Pojazd autonomiczny jest w stanie pokonać analogiczną trasę znacznie sprawniej niż ten tradycyjnie kierowany przez człowieka.

Ograniczenia w transporcie autonomicznym

Rozwój autonomicznego transportu drogowego będzie wymagał wdrożenia odpowiedniej infrastruktury oraz ochrony przed cyber-zagrożeniami. Niezbędne będzie także stworzenie przepisów regulujących kwestię odpowiedzialności i zasad wspólnego korzystania z infrastruktury transportowej. Wiele pojazdów autonomicznych, z którymi mamy obecnie do czynienia porusza się po z góry określonych trasach. Tymczasem ruch publiczny bywa bardzo często nieprzewidywalny. Niewłaściwa interpretacja czynników oddziałujących na pojazd autonomiczny niesie ryzyko spowodowania zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego.

Do dziś nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak dużą cześć rynku transportowego dotknie automatyzacja. Autonomiczne rozwiązania będą wprowadzane stopniowo do wszystkich gałęzi transportu. W najbliższych latach firmy oferujące takie usługi będą prowadziły działania mające na celu stworzenie polityki rozwojowej w dziedzinie transportu i wyborze odpowiednich rozwiązań technicznych. Miejmy nadzieję, że technologia ta będzie służyła wyłącznie dla dobra przewozu oraz klientów.

Ciężarówka autonomiczna już w Europie

We wrześniu tego roku szwedzkI start-up Volta Trucks zaprezentował swój pojazd autonomiczny. Jest to ciężarówka posiadająca ładowność aż 16 ton. Producent podkreśla, że jej zasięg na jednym ładowaniu to około 200 km co jak na taki pojazd jest dobrym wynikiem. Jak informuje prezes firmy Rob Fowler w przyszłym roku rozpoczną się testy ciężarówki przez firmy dostawcze takie jak DPD w UK oraz inne takie firmy w Europie. Sama produkcja ruszy już w roku 2022, który to na pewno będzie rokiem przełomowym jeżeli chodzi o transport autonomiczny.

Więcej aktualności Znajdziesz TUTAJ 😉

« Powrót do aktualności