Aktualności

laweta piaseczno 2

Rozmowa przez telefon w czasie jazdy

2021-03-31

Kierowca rozmawiający podczas jazdy przez telefon to obecnie bardzo powszechne zjawisko. Wiele mówi się o tym, jak niebezpieczne jest używanie telefonu podczas jazdy, jednak często refleksja przychodzi dopiero, gdy dojdzie do wypadku, gdy niezbędna jest interwencja pomocy drogowej, a auto często trafia na lawetę. Tysiące osób nie przestrzega zakazu korzystania z telefonu trzymanego w ręce podczas jazdy. Podczas odbierania połączenia, wybierania numeru oraz czytania lub pisania wiadomości SMS kierowca odrywa wzrok od drogi, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo kolizji. Niebezpieczne jest również nieprawidłowe trzymanie kierownicy i brak skupienia uwagi. Kierowca rozmawiający przez telefon w czasie jazdy samochodem naraża nie tylko siebie, lecz także innych uczestników ruchu drogowego. Znacząco zmniejsza swój czas reakcji w razie konieczności wykonania nagłego hamowania lub skrętu.

Kary za używanie telefonu w czasie jazdy

Zgodnie zobowiązującymi przepisami prawa kierowcy, który podczas jazdy samochodem rozmawia przez telefon, grozi mandat w wysokości 200 zł oraz 5 punktów karnych. Tę kwestię prawną reguluje art. 45 ust. 2 pkt. 1 ustawy ”Prawo o ruchu drogowym”. Co równie ważne, zabronione jest nie tylko rozmawianie przez telefon poprzez trzymanie go przy uchu, lecz także korzystanie z urządzenia w każdy inny sposób wymuszający jego ręczną obsługę. Nie można zatem również przeglądać SMS-ów, stron internetowych czy korzystać z aplikacji mobilnych. Ciekawym jest fakt, że policja, kierowców rozmawiających przez telefon w czasie jazdy wcale nie musi złapać na gorącym uczynku. Funkcjonariusze mają do dyspozycji fotoradary czy kamery monitoringu miejskiego rozpoznające sprawcę wykroczenia na odległość. W ten sposób można dostać 5 punktów karnych. Jeśli zatem koniecznie musimy skorzystać z telefonu komórkowego, należy bezpiecznie zjechać na pobocze i zatrzymać pojazd. Jeżeli zamierzamy używać nawigacji, warto zaplanować przebieg trasy przed rozpoczęciem podróży samochodem.

Jak bezpiecznie korzystać z telefonu podczas jazdy?

Istnieje kilka sposobów na to, aby móc rozmawiać przez telefon komórkowy w samochodzie podczas jazdy, bez narażania się na skutki ukarania mandatem. Można tego dokonać zaopatrując się w:

  1. słuchawkę bezprzewodową – można jej używać w samochodzie; składa się z małego mikrofonu oraz słuchawek dousznych. Często jest to akcesorium sprzedawane w pudełku wraz z telefonem komórkowym,
  2. zestaw głośnomówiący – obsługiwany z poziomu komputera pokładowego i specjalnych przycisków lub gałek przy kierownicy i na radiu samochodowym. Głos rozmówcy słychać z głośników samochodowych, a mikrofon najczęściej instalowany jest w podsufitce pojazdu,
  3. słuchawkę Bluetooth – przyda się u kierowców, którzy często prowadzą rozmowy w samochodzie. To najbardziej popularny sposób uniknięcia kary za rozmawianie przez komórkę w czasie jazdy, a przy tym wygodny patent dla kierującego. Słuchawkę nakłada się na ucho i łączy z telefonem komórkowym.

« Powrót do aktualności