Aktualności

pomoc drogowa

Pomoc drogowa – Praktyczny poradnik

2020-10-01

Wszyscy użytkownicy ruchu drogowego często narażeni są na niespodziewane zdarzenia, których przebieg może uniemożliwić kontynuowanie dalszej jazdy swoim pojazdem. Tak najczęściej dzieje się w przypadku zdarzeń, w których samochód bierze udział w kolizji lub innym wypadku. Doznaje on wówczas poważnych uszkodzeń, które zdecydowanie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkownika oraz innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku takiej sytuacji policja nie zezwala na dalsze kontynuowanie jazdy zniszczonym pojazdem.

 • W bardzo wielu takich przypadkach jedynym wyjściem z sytuacji dla poszkodowanego kierowcy okazuje się pomoc drogowa. Profesjonalna autopomoc, która zajmie się usunięciem zniszczonego pojazdu. Nasza firma świadczy usługi pomocy drogowej na terenie Warszawy, Ursynowa oraz Piaseczna. Oferujemy kompleksowy pakiet możliwości w zakresie holowania pojazdów czy przewozu ich przy pomocy lawety.

Kiedy wezwać pomoc drogową?

 • Pomoc drogowa ma na celu świadczenie pomocy w sytuacjach, gdy dochodzi do wypadków lub też kolizji drogowych. W takiej sytuacji jest to w zasadzie jedyna opcja, żeby usunąć pojazd z miejsca zdarzenia. Następnie zajmuje się ona holowaniem na posesję właściciela lub częściej, do zakładu, który profesjonalnie zajmuje się naprawami uszkodzonych aut. Pomoc drogową bardzo często wzywa się wówczas, kiedy auto wpadnie np. do rowu. Samoczynny wyjazd z takiego miejsca jest niezwykle trudny i zazwyczaj niemożliwy bez skutecznej pomocy. Wówczas niezbędne okazuje się holowanie takiego pojazdu w taki sposób, by bezpiecznie przemieścić je w inne miejsce.
 • Z autopomocy skorzystamy również wtedy, kiedy z przyczyn dla nas nieznanych auto odmówi posłuszeństwa i dalsza podróż okaże się niemożliwa. Należy też wyraźnie podkreślić, że nie każdy przewóz pojazdów niesprawnych jest przewozem w ramach pomocy drogowej. Występuję on wtedy,kiedy jest związany z usuwaniem skutków zdarzeń bądź awarii.

Kto może skorzystać z usług pomocy drogowej?

 • Jak wynika z przepisów prawa pomoc drogowa może zostać wezwana przez każdego kierowcę, również tego, który nie ma wykupionego pakietu Assistance. Nie posiadając go jednak w swoim zakresie ubezpieczenia, koszty nawet niewielkich usterek, mogą być dość wysokie wbrew naszym oczekiwaniom. Dlatego, nawet jeśli posiadamy taki pakiet, warto przed wezwaniem autopomocy w miarę dokładnie przedstawić na czym polega usterka. Wówczas firma może wstępnie oszacować nam koszt jej usunięcia, co pozwoli uniknąć niezręcznych sytuacji.

Usługi pomocy drogowej

 • Warto zacząć na od tego, że pomoc drogowa tak naprawdę nie musi oznaczać tylko i wyłącznie holowania pojazdów po kolizji. Bardzo często zdarzają się takie sytuacje, w których można skorzystać z natychmiastowej drobnej naprawy. Dzięki temu dalsza podróż będzie mogła być z powodzeniem kontynuowana. Może okazać się np. że awaria polegać będzie na rozładowaniu akumulatora pojazdu. Wzywanie wówczas lawety okazuję się wtedy nadmiernie dużym przedsięwzięciem. Warto dowiedzieć się, czy firma świadczy dodatkowe usługi pomocy drogowej. Może to znacznie zredukować koszty usługi w porównaniu do np. holowania.

Na co zwrócić uwagę?

 • Czy osoba wykonująca zlecenie posiada licencje – świadczenie usług pomocy drogowej wymaga posiadania odpowiednich pozwoleń,
 • Firma oferująca usługi powinna być ubezpieczona, posiadać polisę właściwą dla pomocy drogowej oraz transportu pojazdów,
 • Upewnić się, że zamawiana laweta posiada wystarczającą ładowność na auto, które chcemy przewieźć. (np. czy nie jest to laweta o maksymalnej ładowności 1300 kg, podczas gdy uszkodzony pojazd przekracza 2000 kg),
 • Dowiedzieć się, czy firma stosuję odpowiednie zabezpieczenia pojazdu na czas holowania. Czy posiada cały niezbędny osprzęt i akcesoria (pasy transportowe, kliny, mocowania, zaciski etc.),
 • Czy warsztat, do którego firma odprowadzi auto ma dobrą renomę, jest sprawdzony i godny zaufania,
 • Ile wynosi cena przewozu pojazdu lawetą za km. lub też jego holowanie i czy firma zapewnia nam auto zastępcze,
 • W jakich godzinach są świadczone usługi autopomocy i czy obszar pracy firmy obejmuje pomoc drogową.
 • Ze strony zgłaszającego szkodę należy dodatkowo pamiętać również o tym, by dowiedzieć się od ubezpieczyciela, czy jego (albo sprawcy) polisa pokrywa np. koszty lawety lub holowania, czy też będą to opcje płatne dodatkowo i nie ujęte w zakresie ubezpieczenia.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

 • Z całą pewnością wzywając pomoc drogową, warto mieć gwarancję, że uszkodzony pojazd będzie holowany w jak najbardziej bezpieczny sposób. W tym celu faktycznie warto sprawdzić jaką dokładnie flotą dysponuje firma, z której usług mamy zamiar skorzystać. Warto wybierać tylko sprawdzonych i doświadczonych przedstawicieli branży sektora usług autopomocy. Dzięki temu każde, nawet najbardziej skomplikowane zajście drogowe zostanie profesjonalnie i przede wszystkim bezpiecznie rozwiązane.
« Powrót do aktualności