Aktualności

skrzynia biegów automat

Jaka skrzynię biegów wybrać?

2022-02-01


Osoby decydujące się na kupno samochodu, stają przed trudnym wyborem. Jednym z aspektów, na które należy zwrócić uwagę jest skrzynia biegów. Tutaj pojawia się dylemat – tradycyjna skrzynia manualna czy może jednak automat? Obie opcje mają swoje zalety i wady, które należy dokładnie przeanalizować. Nie istnieje rozwiązanie idealne, a wiele zależy także od preferencji, przyzwyczajeń i potrzeb kierowcy.

Skrzynia manualna

W Polsce wciąż większość osób decyduje się na skrzynię manualną, więc może istnieć przeświadczenia, że jest to najlepszy wybór. Tego typu konstrukcjom nie można odmówić prostoty budowy i łatwości w naprawie – w przypadku awarii niemal każdy mechanik jest w stanie zidentyfikować problem i go rozwiązać. Należy także podkreślić, że awaryjność skrzyń manualnych jest niewielka. Za wyborem tej opcji przemawia także fakt, że kierowca ma większą kontrolę nad środkiem transportu. Będzie ona idealnym rozwiązaniem dla osób, które preferują dynamiczny styl jazdy i lubią same decydować o tym, w którym momencie ma nastąpić zmiana biegu. Konieczność sterowania biegami dla innych osób może być jednak dużą wadą i sprawiać wiele kłopotów. Nie każdy bowiem posiada podzielną uwagę i jest w stanie w tym samym czasie obserwować to, co się dzieje na drodze. Dużym problemem dla niektórych kierowców, w przypadku środków transportu ze skrzynią manualną jest również konieczność użycia sprzęgła przy zmianie biegu. Nieprawidłowa technika jazdy może prowadzić do zużycia się sprzęgła, a wtedy konieczna będzie jego wymiana.

Skrzynia automatyczna

Niewątpliwie największą zaletą środka transportu z automatyczną skrzynią jest brak konieczności zmiany biegów – samochód sam dostosowuje się do prędkości jazdy. Jest to bardzo wygodne, zwłaszcza w zakorkowanym mieście i sprawia, że pełną uwagę można poświęcić sytuacji panującej na drodze. Pojazdy z automatyczną skrzynią biegów nie posiadają sprzęgła, co umożliwia operowanie pedałami za pomocą tylko jednej nogi, a to może przekładać się na bardziej płynną jazdę. Dla początkujących kierowców lub osób, które rzadko mają okazję prowadzić samochód te aspekty mogą być niezwykle ważne i pomocne.
Ze względu na inną specyfikę skrzyni automatycznej jej konstrukcja znacznie różni się od budowy skrzyni manualnej – jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, co wiąże się też z wyższymi kosztami naprawy w przypadku awarii lub konieczności zamówienia lawety. Bardziej złożony mechanizm przekłada się także na wyższą cenę samochodów z automatyczną skrzynią biegów niż tych z manualną.

« Powrót do aktualności