Aktualności

autolaweta piaseczno 67

Czym jest eco-driving i dlaczego jest ważny?

2020-08-19

Termin ekojazda (eco-driving) przybył z Europy Zachodniej i Skandynawii. Ekojazda to ekonomiczna, ekologiczna i bezpieczna technika jazdy samochodem, a jednocześnie odpowiednia metoda poruszania się na drodze, korzystna dla portfela oraz środowiska naturalnego.

Stosując zasady eco-drivingu jesteśmy w stanie:

  • W znacznym stopniu obniżyć zużycie paliwa
  • zmniejszyć zużycie podzespołów naszego pojazdu – szczególnie układu hamulcowego i opon
  • zadbać o ochronę środowiska poprzez ograniczenie emisji CO2 i hałasu
  • zmniejszyć ryzyko kolizji lub wypadku – dzięki obserwacji otoczenia, szybszemu dostrzeganiu przeszkód i spokojniejszej reakcji na niebezpieczeństwo.

Eco-driving nie taki straszny

Jazda ekonomiczna nie wymaga wyjątkowych wyrzeczeń ani umiejętności, wystarczy być bardziej rozważnym na drodze i zmienić niektóre przyzwyczajenia. Z czasem, ekojazda wchodzi w krew i zaczyna przynosić realne oszczędności.

Główne zasady eco-drivingu:

1. Należycie posługuj się pedałami gazu i hamulca. Nie zatrzymuj pojazdu, jeśli nie jest to konieczne. Na ruszenie auto potrzebuje on ok. 20% więcej energii niż przyspieszenie, gdy toczy się z prędkością kilku km/h. Jeśli chcesz zwiększyć prędkość, wciskaj gaz max do 3/4 głębokości pedału. Ściągnij nogę z gazu, kiedy nie ma szans przyspieszyć – tym sposobem szanujesz energię kinetyczną auta.

2. Nie używaj nadmiernie sprzęgła – hamuj silnikiem. Jazda „na luzie” i wciśniętym sprzęgle powoduje zbędne straty paliwa oraz zmniejsza kontrolę nad autem. Spójrz na pokładowe komputery, które podczas hamowania silnikiem pokazują wartość „0” w karcie „chwilowe zużycie paliwa”.

3. Zmieniaj biegi przy właściwych obrotach silnika. Włączaj wyższy bieg przy maksymalnie 2500 obr/min przy silniku benzynowym i 2000 obr/min w przypadku Diesla.

Pozostałe zasady ekojazdy:

4. Nie woź w samochodzie zbędnych rzeczy, ponieważ każdy kilogram przekłada się na zużycie paliwa.

5. Dbaj o stan techniczny samochodu. Systematycznie wymieniaj filtry, oleje i dbaj o elementy przeniesienia napędu i ogumienie, w tym ciśnienie w oponach – to bardzo ważne.

6. Mądrze używaj klimatyzacji. Włączona klimatyzacja jest w stanie podnieść zużycie paliwa nadto o 10-20%. Jeśli środek auta jest nagrzany, przewietrz je przed uruchomieniem klimatyzacji. W ten sposób ograniczysz największy wydatek energetyczny i związane z tym większe zużycie paliwa. Jeśli możesz, korzystaj z trybu Eco w klimatyzacji.

7. Obserwuj i analizuj. Jedna z łatwiejszych zasad, bezpośrednio wpływających na poprawę bezpieczeństwa, to obserwowanie skrzyżowania do którego dojeżdżamy. Pierwszym sygnałem, że zapali się czerwone, jest migający zielony sygnalizator na równoległym przejściu dla pieszych – to znak, ściągnij nogę z gazu! 

8. Pokazuj, jakie są Twoje zamiary. To nie wstyd używać kierunkowskazów z większym wyprzedzeniem, szczególnie, że czasem sygnalizacja manewru może Cię uchronić przed kolizją.

9. Zachowuj odstęp. Bezpieczna odległość zależy od prędkości. Przyjmuje się, że wynosi ona 3 sekundy od samochodu poprzedzającego. Wynika z czasu reakcji kierowcy i działań , które trzeba podjąć w awaryjnej sytuacji. Przeliczając sekundy na metry to przy 50 km/h pokonujesz niemal 14 m w ciągu sekundy, a przy 140 km/h prawie 40 m.

Secure Trans rekomenduje eco-driving

Secure Trans poleca taką metodę jazdy. Przypomina również aby mieć ograniczone zaufanie w stosunku do innych kierowców. Zasada ograniczonego zaufania jest jedną z najważniejszych na drodze. Błędem jest założenie, że inny kierowca zachowa się w pewien sposób, ponieważ nigdy nie wiemy co może się wydarzyć. Przypominamy również o włączaniu świateł jak również przestrzeganiu ograniczeń prędkości oraz dużej ostrożności przy wykonywaniu manewrów. W ten sposób przebyta podróż będzie bezpieczna.

« Powrót do aktualności